Çorum'da Hilâl-i Ahmer Cemiyeti(1912-1932)
Hilal-i Ahmer Society in Çorum (1912-1932)
- Tez No: 548602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL NAMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde; hem ulusal hem de uluslararası bir kuruluş olma özelliği taşıyan Hilâl-i Ahmer Cemiyetinin felaketler karşısında yaptığı çalışmalar Cemiyetin önemli şubeleri arasında yer alan Çorum Şubesi özelinde ele alınmıştır. Öncelikle cemiyetin kuruluşu, faaliyetleri ile Cemiyetin ilk ve önemli şubeleri arasında yer alan Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Çorum Şubesinin kuruluşu ve kazalarındaki gelişimine yer verilmektedir. Bunun yanı sıra savaşlarda, hastalık, kıtlık ve afetler karşısında yaptığı hizmetleri Çorum ve kazalarındaki şubeler özelinde ele alınmaktadır. Osmanlı Devleti'nin son yılları ile Cumhuriyet idaresinin ilk yılları arasındaki zaman dilimi esas alınarak hazırlanan çalışmada, Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Çorum ve kazalarındaki şubelerinin 1912-1932 yılları arasındaki faaliyetleri hakkında bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the activities of Red Crescent Society, which has the feature of being both a national and an international organization, are dealt with in Çorum branch which is one of the important branches of the association. First of all, the establishment and activities of the society and the first and important branches of the Association are included in the foundation of the Red Crescent Society Çorum branch and its development in towns. In addition, the wars, illnesses, famines and disasters in the face of the services carried out in the case of Çorum and its towns are addressed in particular. In the study prepared based on the time frame between the last years of the Ottoman Empire and the first years of the Republican administration, Red Crescent Society Information about the activities of Çorum and its branches in the years 1912-1932 is given.