Neoklasik realizm yaklaşımı ile Rusya'nın Ukrayna müdahalesinin analizi
A neoclassical realist approach to Russia's Ukraine intervention
- Tez No: 548621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÖREMEZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Devletlerin davranışları, sistemik faktörlerin yanı sıra iç faktörler tarafından da şekillenmektedir. Bu sebeple, iki düzeyi birleştiren bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bahsedilen gerekliliğin bir sonucu olan neoklasik realizm, bir devletin dış politikasının anlaşılabilmesi adına sistemsel uyarıları (dış faktör), ara değişkenler (iç faktörler) -stratejik kültür, liderlik, devlet-toplum ilişkisi ve iç kurumların düzenlenişi- üzerinden incelemektedir. Teorinin kategorize ettiği ara değişkenleri birbirinden ayrı değerlendirmek zor olduğundan, tüm ara değişkenler incelenmiş olsa da bu çalışmada ağırlıklı olarak liderlik faktörüne odaklanılmıştır. Bu çalışmada Rusya Federasyonu'nun son yıllarda oldukça kapsamlı şekilde tartışılan Ukrayna'ya yönelik revizyonist hamleleri, neoklasik realist perspektif ile ele alınmıştır. Çalışma, dış politikanın kurumlardan ziyade lider tarafından belirlendiğini savunmaktadır. Buradan hareketle Ukrayna müdahalesini anlamak adına sistemsel baskılar önemli olsa da böylesine cüretkâr bir hamlede oldukça önemli bir değişken olan Vladimir Putin'in liderliğini ve karar alma sürecindeki rolünü incelemeyen bir açıklama yetersiz kalacaktır.
Özet (Çeviri)
State behaviors are shaped by both domestic and systemic factors and thus a perspective that combines both levels is necessary. As a result of this necessity neoclassical realism analyses the systemic stimuli (external factor) through the intervening variables (internal factors) -strategic culture, leadership, state-society relations and domestic institutions- to understand a state's foreign policy. Due to the difficulty of discussing all intervening variables in detail, this study mainly concentrates on the leadership. Recent revisionist moves of the Russian Federation against Ukraine, which has been extensively debated in recent years, is taken as the case of this study to be discussed through the lens of neoclassical realism. This work argues that Russian foreign policy is formulated by the leaders rather than the institutions. Although systemic stimulants are important to understand Ukraine intervention, any explanation for such a daring move would be incomplete without pointing out the substantial variable, that is Vladimir Putin's leadership and his role in decision-making process in Russia.