Obama Dönemi ABD-Rusya ilişkileri: Sıfırlama politikası bağlamında işbirliği ve rekabet dinamikleri
Obama term US-Russia relations: Cooperation and competition dynamics in the context of reset policy
  1. Tez No: 677926
  2. Yazar: FERAHŞAN GENÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. EMRE ERŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Yaklaşık yarım asır boyunca siyasi, askeri ve ekonomik alanlar başta olmak üzere pek çok platformda rekabet eden ve Soğuk Savaş dönemindeki iki kutuplu sistemin hegemon güçleri olan ABD ve Rusya, günümüzde ikili ilişkilerin geliştirilmesi hususunda işbirliği ve rekabet dinamiklerinin bir arada işlediği sınırlı bir ortaklık içerisinde bulunmaktadırlar. Bu sınırlı ortaklığın gelişmesinde rol oynayan en önemli adımlardan birisi Barack Obama döneminde ABD tarafından başlatılmış olan“sıfırlama”politikasıdır. 2009 yılında, Obama yönetiminin girişimiyle Rusya ile ilişkilerin iyileştirilmesi amacıyla başlatılan sıfırlama politikasının ilk döneminde bazı belli başarılar elde edilmiş olsa da 2012'de Rusya'da Vladimir Putin'in yeniden devlet başkanlığı görevine gelmesiyle birlikte ikili ilişkilerde işbirliği yerini bir kez daha rekabete bırakmıştır. İki ülke arasındaki gerginlik Başkan Obama'nın geride kalan görev süresi boyunca artarak devam etmiştir. Nitekim ABD-Rusya ilişkilerinin iyileştirilmesi adına başlatılan sıfırlama politikasına rağmen Obama, selefine Rusya ile neredeyse Soğuk Savaş dönemindeki kadar kötüleşen bir siyasi ilişki devretmiştir. Bu çalışma, neoklasik realist kuramın sunduğu çerçeve yardımıyla Obama döneminde ABD-Rusya ilişkilerini şekillendiren sıfırlama politikasının neden başarısız olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bakımdan çalışmanın odak noktası, neoklasik realist kuramın“ara değişken”olarak tanımladığı lider algısının Obama döneminde ABD-Rusya ilişkilerine nasıl etki ettiğinin ortaya konulmasıdır. Dünya siyasetine yön veren ABD'nin Rusya'ya yönelik olarak başlattığı sıfırlama politikasının incelenmesi ve başarısızlıkla sonuçlanan bu politikanın nedenlerinin açığa çıkarılması, uluslararası sistemde değişen güç dengeleri ile ilgili ileriye dönük değerlendirmeler yapılmasına da olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
As the hegemonic powers of the bipolar system during the Cold War, the US and Russia have been competing in many platforms primarily in political, military and economic fields for almost half a century and today they are in a limited partnership where cooperation and competition dynamics work together in the development of bilateral relations. One of the most important steps that played a role in the development of this limited partnership is the“reset”policy which was initiated by the US during the Obama era towards Russia. Within the framework of Obama's reset policy although some successful steps were taken in the early period of cooperation in bilateral relations, this was once again replaced by significant tensions after Vladimir Putin came back to the presidency in Russia in 2012. The tensions between the two countries continued to increase during President Obama's remaining term of office. Indeed, despite the reset policy initiated in order to improve the US-Russia relations, Obama handed over to his predecessor a political relation with Russia almost as deteriorated as the Cold War period. This study aims to reveal why the reset policy that shaped the US-Russia relations during the Obama era has failed with the help of the framework presented by neoclassical realist theory. In this respect, the focus of the study is to analyze how the perceptions of leader, which is regarded as an“intervening variable”in neoclassical realism, has affected the US-Russia relations during the Obama era. As the US continues to play a leading role in today's world politics, examining the reset policy towards Russia initiated by the US and revealing the causes of behind the failure of this policy would also enable the scholars to make prospective evaluations regarding the changing balance of power in the international system.