Çeşitli toprak örneklerinden izole edilen bakteri suşlarının domates bitkisi gelişimi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of bacterial strains isolated from various soil samples on tomato plant growth
  1. Tez No: 548627
  2. Yazar: RABİYE KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Ziraat, Bioengineering, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tokat merkeze bağlı olan Canpolat köyü civarı ve ormanlık bölgelerinden alınan toprak örneklerinden izole edilen mikroorganizmaların domates gelişimi ve verimi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada ilk olarak toprak örneğinden spesifik besiyerleri yardımıyla mikroorganizmalar izole edilmiştir. İzole edilen bu mikroorganizmalar liyofilize edilmiştir. Liyofilizasyon aşamasından sonra bulklar oluşturulmuştur. Oluşturulan her bulk için 5 tekrarlı deneme grupları kurulmuştur. İlk ekimde ve sonrasında domatese 7 kez toz uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulamar sonucunda domatesin yaprak ayası, yaprak uzunluğu, gövde çapı ve elde edilen verim kontrole kıyasla incelendiğinde MG1 bulku üzerinde daha çok etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of microorganisms isolated from soil samples taken from Canpolat village forests in Tokat. In this study, microorganisms were isolated from soil samples using specific media. Isolated microorganisms were dried. Bulks were formed after the drying step.5 repetitive experimental groups were prepared for each batch. Tomato, first seed sowing and then 7 times powder application was made. As a result of the applications, the leaf size, leaf length, trunk diameter and yield of the tomato were found to be more effective on bulk of MG1 compared to the control.