Akciğer adenokanseri tanılı gen mutant (EGFR, ALK, ROS1 GEN MUT) hastaların mutasyonu olmayan hastalarla radyolojik olarak karşılaştırılması
CT features of mutated non-small lung carcinoma of the lung: Comparison with non-mutated non-small lung carcinoma
- Tez No: 548634
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Daha önceki yapılan çalışmalarda KHDAK hastalarında sıklıkla tek gen mutasyonu içeren durumlardaki BT bulguları değerlendirilmiş olup bu üç gen ekspresyonunu da içeren (EGFR, ALK, ROS1) çalışma sayısı azdır. Ayrıca ülkemizde bu üç gen mutasyonunun incelendiği ve belirttiğimiz düzeyde hasta sayısının yer aldığı çalışma yer almamaktadır. Biz de bu çalışmada, gen mutasyonu saptanan hastalar ile saptanmayan hastaların elde olunan Toraks BT tetkiklerini değerlendirerek, görüntü fenotipleri arasındaki farklılığı ortaya çıkarmayı amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmaya 2013-2018 yıllarında histopatolojik verifikasyonu yapılmış akciğer adenokarsinomu tanısı alan 155 hasta alındı. Moleküler tiplendirmeye göre mutant (EGFR/ALK/ROS1 ekspresyonu pozitif) non-mutant (gen ekspresyonu yok) olarak iki gruba ayrıldı. Buna göre 77 adet gen mutasyonlu (EGFR, ALK, c-ROS 1), 78 adet mutasyon içermeyen akciğer adenokarsinomu tanısı almış hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara içme durumu, operasyon/biyopsi tipi bilgileri kaydedildi. Hastanemiz radyolojik görüntüleme arşivinde bulunan tedavi öncesi Toraks BT görüntülemeleri retrospektif olarak, moleküler tip konusunda bilgisi bulunmayan tek gözlemci tarafından incelendi. Arşivimizde BT tetkiki bulunmayan hastalar, histolojik tanısı akciğer adenokarsinomu olmayan hastalar, aktif başka organ kanserleri bulunan hastalar, rezidüel ve/veya rekürren akciğer kanseri olan hastalar, patolojik konfirmasyonu yapılmayan değerlendirmeye alınmadı. BT incelemesinde boyut, lezyon konturu, lezyon yerleşimi, buzlu cam, plevral efüzyon, lezyon iç yapısı (kavitasyon, santral nekroz, vasküler invazyon, kalsifikasyon), eşlik eden aynı veya farklı lobda nodül, amfizem, mediastinal lenf nodu, uzak metastaz değerlendirildir. İstatiksel analizde çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SPSS 15.0 (Statistical Package for Social Sciences) kullanıldı. Ölçümle elde edilen sürekli değişkenler (nicel değişkenler), ortalama ve standart sapma değerleri ile kategorik değişkenler (nitel değişkenler) ise frekans ve yüzde değerleri ile sunuldu. Kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde Chi-Square testi ve gerekli olduğu durumlarda Fisher exact test kullanıldı. Nicel değişkenlerin istatistiksel değerlendirmesinde ilk olarak parametrik test koşullarının sağlanıp sağlanmadığı Kolmogorov-Smirnov ile araştırıldı. İki grubun karşılaştırılması amacıyla parametrik test koşullarının sağlandığı nicel değişkenler için Student's t testi, parametrik test koşullarının sağlanmadığı durumlarda ise Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading causes of death worldwide. Adenocarcinoma is the most common histologic subtype of lung cancer. Over the past decade, molecular-targeted therapies have led to a research era on accurate analyses of biomolecular markers (EGFR, ALK and ROS 1) in a subset of lung adenocarcinomas. Epidemiologic studies show that nonsmoking status and female sex were described as predictors of EGFR mutation that enable efficient plans for earlier diagnosis and treatment. The new classification system of lung adenocarcinoma proposed by the International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC)/American Thoracic Society (ATS)/European Respiratory Society (ERS) highlights the importance of radiological-pathological correlation studies to predict histopathological subtypes and patient prognosis Many studies showed that EGFR-mutated adenocarcinoma tends to develop diffuse and random pulmonary metastases compared with the wild type (Non-mutated ) and also many have reported that non–small cell lung cancer (NSCLC) with ALK rearrangement was associated with CT scan characteristics of central tumor location, absence of pleural tail, and large pleural effusion. If CT imaging correlates of clinically relevant gene expression signatures, such as EGFR, ALK, and ROS1, were established in NSCLC, this could be cost-effective, help redefine existing staging and early treatment. In this retrospective study, our purpose was analyze to computed tomography (CT) features of non-small cell lung carcinoma on the basis of epidermal growth factor receptor gene (EGFR), Anaplastic lymphoma kinase gene (ALK) and c-ros oncogene 1 (ROS1) rearrangement mutation status. Methods and Materials This retrospective study was approved by our institutional review board (Dokuz Eylul University Hospital) and informed consent was waived Patient Selection Consecutive patients (median age 63.08 years, range 28–89 years, N = 155 [104 men and 51 women]) who had pathologically confirmed diagnoses of primary lung adenocarcinoma at Dokuz Eylul University Hospital between January 2013 and June 2018 were investigated retrospectively in this study. Inclusion criteria determined as a pre-treatment chest CT study of a primary tumor at our institution, a cell type diagnosis of adenocarcinoma, and data on EGFR and/or ALK and/or ROS-1 rearrangement status. Exclusion criteria consisted of a CT performed at another institution. Analysis of EGFR, ALK, ROS1 Status All patients were evaluated for EGFR, ALK and ROS 1 mutation status using histologic or cytologic specimens by nucleic acid polymerase chain reaction and by fluorescence in situ hybridization (FISH). CT image acquisition and interpretation The CT images independently and blindly analyzed by one radiologist with 4 years' experience. Evaluation of CT images was done on a mediastinal window (M, 20–40; W, 300) and lung window (M, –500 to–700; W, 1500–2000) using Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) images. For each patient, age, sex, the presence of distant metastases, and smoking status (positive for current or former smoking for at least 10 years) were extracted from the medical records. The CT findings were retrospectively analyzed for tumor size (as the three diameter of the tumour on axial and coronal images ) , presence or absence distant metastases, presence or absence surrounding ground-glass opacity, mediastinal lymph node (Any lymph node with a short-axis diameter ≥1 cm is considered to be abnormal ), vascular invasion ( which was determined on CT as thickening of the vascular bundle or to have close contiguity to vascular bundle ), presence or absence of calcification, presence or absence central necrosis, pleural indentation (presence or absence of pleural contact ), margins ( indicated as smooth or spiculated/irregular ) cavity ( presence of round or oval air density in the tumor with a relatively thick wall ), and presence or absence pleural effusion. Statistical Analysis Clinical and pathological findings including age, sex , smoking history, pathological findings, CT features were compared using the chi-square test, the unpaired t-test or Fisher's exact test, as appropriate. Also, the study population was expressed as medians (ranges) for nonparametric variables. To detect the abnormal distribution of database Kolmogorov-Smirnov test added to analyze. A p-value