Macrovipera lebetina obtusa (koca engerek) bireysel zehir varyasyonunun protein profili ve fosfolipaz A2 enzim aktivitesi açısından araştırılması
Investigation of the individual venom variation of Macrovipera lebetina obtusa (blunt-nosed viper) in terms of protein profile and phospholipase A2 enzyme activity
  1. Tez No: 548642
  2. Yazar: ŞEYMA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAŞİT İĞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Zooloji, Biochemistry, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yılan zehirleri, içeriğinde çok farklı özelliklerde biyoaktif protein ve peptitleri içermesi bakımından günümüzde üzerinde çok sayıda araştırma yapılan önemli bir doğal üründür. Ayrıca ısırılma vakaları nedeniyle özellikle bazı bölgelerde insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin tıbbi açıdan önemli bir zehirli yılan türü olan Macrovipera lebetina obtusa (Koca Engerek)'nın bireysel zehir varyasyonu araştırılmıştır. Bu amaçla, Şanlıurfa ilinden toplanan M. l. obtusa'nın dokuz farklı bireyine ait yılan zehirlerinin protein profilleri SDS-PAGE ve ters faz HPLC yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca örneklerin fosfolipaz A2 (PLA2) enzim aktiviteleri de belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda hem protein içeriklerinde hem de PLA2 enzim aktivitelerinde bireysel varyasyonlar görülmüştür. Bu çalışma ile M. l. obtusa bireysel zehir varyasyonu ilk defa ortaya koyulmuş olup, elde edilen sonuçlar özellikle anti-serum üretimi çalışmalarına katkı sağlayacak ve yapılacak sonraki çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Snake venom is an important natural product which is the subject of numerous scientific studies due to its richness for various bioactive peptides and proteins with diverse biological activities. It also threatens human health, especially in some areas due to bite cases. In this study, the individual venom variation of Macrovipera lebetina obtusa (Blunt-Nosed Viper), a medicinally-important venomous snake in Turkey was investigated. For this purpose, the venomic protein profiles of nine different M. l. obtusa individuals from Şanlıurfa province were compared by SDS-PAGE and reversed phase HPLC methods. Additionally, phospholipase A2 (PLA2) enzyme activities of the samples were determined. As a result of the study, individual variations were observed in both protein contents and PLA2 enzyme activities. The individual venom variation of M. l. obtusa was documented for the first time in this study. The results will contribute to the anti-serum production studies and will shed light on further studies.