Anthemis tricolor Boiss. bitkisinin Macrovipera lebetina Obtusa venomu ile indüklenen enflamasyon üzerine anti-enflamatuvar etkisinin araştırılması
Evaluation of anti-inflammatory effect of Anthemis tricolor Boiss. against Macrovipera lebetina Obtusa venom induced inflammation
- Tez No: 528858
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Tıbbi Biyoloji, Zooloji, Pharmacy and Pharmacology, Medical Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yılan ısırığı uzuv kaybından ölüme kadar birçok sonuç doğurabilen önemli bir sağlık konusudur. Isırılma vakalarında özellikle ısırık bölgesinde güçlü bir enflamasyon ve yara gelişimi söz konusu olmaktadır. Türkiye'deki en büyük engerek türü olan Koca Engerek (Macrovipera lebetina) ısırığı ile ölüme ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir ve venomu temelde hemolitik toksinler içerir. Tedavide ise, standart olarak anti-venomlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte anti-venom tedavisi, yılan zehrinin lokal etkilerini yok etmede yeteri kadar etkili olmamakta ve bazı riskler taşımaktadır. Ekibimiz tarafından yapılan çalışmalarda, Kıbrısa endemik Anthemis tricolor bitkisinin kloroform ekstraktının NfKb, iNOS, NAG-1 ve güçlü antioksidan özelliğe sahip olduğu dolayısıyla yılan ısırığı gibi güçlü bir enflamasyonun indüklendiği olgularda kullanım potansiyelinin yüksek olacağı öngörülmüştür. Bu çalışmada Macrovipera lebetina obtusa venomunu ile enflamasyon oluşturulduktan sonra A. tricolor bitkisinin kloroform ekstresinin venom indüklü enflamasyona olan anti-enflamatuvar etkisinin in vivo olarak belirlenmiştir. Farmakolojik potansiyelin daha iyi anlaşılabilmesi için aynı çalışma karragenin ile yapılmış ve karşılaştırılmıştır. Antienflamatuvar aktivite, sıçanlarda yılan zehri indüklü pençe ödem testi ile değerlendirilmiştir. M. l. obtusa venomunun %70 oranında bir hacim artışına sebep olduğu, kullanılan kloroform ekstresinin tüm dozlarında hacim artışının %20'lere düştüğü, karragenin ile oluşturulan enflamasyona karşı denenen üç dozda da hacim artışının %1'de kaldığı görülmüştür. A. tricolor'un anti-enflamatuvar etkileri ve M. l. obtusa zehrinin enflamatuvar etkileri in vivo çalışmalarla literatürde ilk kez belgelenmiştir. A. tricolor, yılan ısırması vakalarında anti-enflamatuvar tedavisinde kullanılacak ilaçlar için önemli bir kaynak olabilir.
Özet (Çeviri)
Snake bite is an important health issue that can produce many consequences from the loss of limb to death. In bite cases, there is a strong inflammation and wound development especially in the bite area. Blunt nose Viper (Macrovipera lebetina) is the largest viper in Turkey. This snake's bite can cause death or serious injury. and it's venom contains hemolytic toxins basically. In the treatment, anti-venoms are used as a standard. However, anti-venom treatment is not effective enough to eliminate the local effects of snake venom and has some risks. Studies by our team have shown that the Anthemis tricolor has strong anti-inflammatory properties. The results obtained predicted that the chloroform extract possessed NfKb, iNOS, NAG-1 and strong antioxidant properties, so that the potential of use would be high in cases where a strong inflammation such as snake bite is induced. The aim of this study was to determine evaluation of anti-inflammatory effect of Anthemis tricolor's chloroform extract against Macrovipera lebetina obtusa venom induced inflammation as in vivo. In order to better understand the pharmacological potential, the same study was performed and compared with the carrageenan. Anti-inflammatory activity will be assessed by snake venom-induced paw edema test in rats. It is found that M. l. obtusa venom caused a volume increase of 70% which is decreased to 20% in all doses of chloroform extract used, the volume increase in the three A. tricolor doses tested against the inflammation induced by carrageen was 1%. in the paw. Anti-inflammatory properties of A. tricolor and inflammatory effects of M. l. obtusa venom in vivo have been documented for the first time in the literature. A. tricolor can be an important source of medications to be used in anti-inflammatory treatment in cases of snake bite.