Yaygın bir cemaat olarak Süleymancılık ve hadise bakışı
The Suleymanism as a common community and their hadith view
- Tez No: 548665
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Yaygın Bir Cemaat Olarak Süleymancılık ve Hadise Bakışı”adlı tezde Süleymancılık cemaatine ait olan Fazilet Takvimi, Mısırlı edip, yazar ve eğitimci Ahmed b. İbrahim es-Seyyid el-Hâşimî'nin (1878-1943) Muhtâru'l-Ehâdîsi'n-Nebeviyye ve'l-Hikemü'l-Muhammediyye ve Resimli Muhtasar İlmihâl esas alınarak Süleymancılık cemaatinin hadis kültürü incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında Süleyman Hilmi Tunahan'ın hayatına ve Süleymancılık Cemaati'ne dair kısa bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde; Fazilet Takvimi'ndeki hadis problemlerinden bahsedimiştir. İkinci bölümde; Muhtâru'l-Ehâdîsi'n-Nebeviyye isimli eserdeki hadis problemlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Resimli Muhtasar İlmihâl'deki hadisler incelenmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen veriler ışığında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Suleymanism as a Common Sect and Its Approach to Hadith”, the hadith culture of the Suleymanism Sect was studied on the basis of the“Virtue Calender”(Fazilet Takvimi) that belongs to the Congregation, Egyptian writer and educator (1878- 1943) Ahmed bin Ibrahim al-Sayyid al-Hashimî's work named Mukhtār al-Ahādīth al-Nabawiyya wa al-Hikam al-Mohammadiyya and Illustrated Concise Ilmihal. This study consists of introduction and three chapters. In the introduction part of the thesis, brief information about Suleyman Hilmi Tunahan's life and Suleymanism community is given. In the first chapter, the hadith problems in the Virtue Calendar are mentioned. In the second chapter, hadith problems in the book named Mukhtār al-Ahādīth al-Nabawiyya are included. In the third chapter, hadiths in Illustrated Concise Ilmihal are examined. In the conclusion part, a general evaluation is made in the light of the obtained informations.