Sualtı akustik soğurma uygulamaları
Underwater acoustic applications
  1. Tez No: 548680
  2. Yazar: BARIŞ ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNULLAH ÖZBEK, PROF. DR. TARIK BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında hibrid/ kompozit yapıdaki plakaların sualtı test havuzunda referans çelik saç plakaya göre yansıma, geçirgenlik, saçılma özellikleri incelenmiş ve 50 cm x 50 cm x 2 cm boyutlarında toplam altı adet plakanın sualtı akustik havuzunda akustik testleri yapılmıştır. Bu plakalar: • Referans plaka olarak çelik saç, • Kauçuk, petekyapı, silikon ve cam granüllerin birleştirilmesi ile oluşturulan katmanlı hibrid plaka, • Kauçuk, petekyapı, silikon ve metal bilyelerin birleştirilmesi ile oluşturulan katmanlı hibrid plaka, • İnorganik köpüklerin birleştirilmesi ile oluşturulan plaka, • İnorganik köpüklerin biraraya getirilerek cam tozu ile birleştirilmesinden sonra kısmı vakum uygulanarak oluşturulan plaka, • Kompozit lamine plaka'dır Testlerde kullanılacak frekansı belirlemek maksadıyla mayın gemilerinde kullanılan sonarların frekansları incelenmiş ve yoğunlukla kullanılan 80 kHz, 85 kHz, 90 kHz, 95 kHz ve 100 kHz frekansları testlerde kullanılmak üzere referans frekanslar olarak belirlenmiştir. Ölçümler maksadıyla hidrofon, transdüser, sinyal jenaratörü ve osiloskop kullanılarak test düzeneği kurulmuş ve her bir frekans için ayrı ölçüm alınmıştır. Ölçüm sonuçları incelendiğinde üretilen plakalarda referans plakada ölçülen değerlere göre çok daha düşük yansıma, saçılma ve geçirgenlik değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis reflection, permeability and scattering properties of composite materials are studied according to reference steel plate in underwater test facility and acoustic tests of six plates with the size of 50 cm x 50 cm x 2 cm were performed. These plates are given below: • Stainless steel plate as a reference plate, • Layered hybrid plate formed by combining rubber, honeycomb structure, silicon and glass granules, • Layered hybrid plate formed by combining rubber, honeycomb structure, silicon and steel ball, • Plate formed by gathering inorganic foams, • Plate formed by gathering inorganic foams and glass powder by applying semi vacuum, • Composite laminated plate. The frequencies of the sonars used in MCM vessels have examined at 80 kHz, 85 kHz, 90 kHz, 95 kHz and 100 kHz, which are often used in MCM vessels, determined as reference frequencies. Oscilloscope, signal generator, hydrophone and transducer used to create a test setup and seperate computation conducted for each frequencies. According to underwater test results lower reflection, permeability and scattering values were obtained comparing to reference plate.