Investigation of wake flow characteristics of a splitter plate with different porosity behind a vertical cylinder
Değişik geçirgenlikli ayırıcı plakanın dikey silindir ardıl akışa etkisinin incelenmesi
- Tez No: 574938
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmacılar, batmış küt cisimlerin ardıl akışlarının özelliklerini anlamak için çeşitli çalışmalar yürütmekte ve bu çalışmalarında basit geometrileri ve ısıl değiştiriciler, nükleer santrallerin soğutma sistemleri, güç aktarım hatları, bacalar, köprüler, radyo teleskopları, enerji nakil hatları, açık deniz petrol platformları, sualtı boru hatları, denizaltı kabloları gibi birçok farklı kullanım hattı olmasında ötürü, genellikle silindirler kullanmaktadırlar. Batmış cisim hidrodinamiği, akış ayrışmasına sebep olan yüzen veya sabit yapılarının hidrodinamiğini anlatmak için kullanılan genel bir tanımdır. Sürekli bir akış, batmış cisim etrafında periyodik girdap dalgalanmalarına sebep olur. Cisim arkasında girdap dalgalanması olduğu vakit, cisim üzerindeki sürükleme kuvveti artar ve cisim üzerinde akış yönüne dik yönde periyodik kuvvetler oluşur. Bu periyodik kuvvetler yapısal titreşimlere ve akustik gürültüye veya rezonansa sebep olur. Girdap dalgalanması aynı zamanda akış ardındaki karışmayı artırır ve bu yolla ısı transferi de artar. Girdap dalgalanmasını kontrol edebilmeyi öğrenmek, enerji verimliliğini artırarak, gürültü seviyesini düşürebilir. Bu çalışmada, silindir ardındaki daimî olmayan akışın, değişik geçirgenlikli ayırıcı plakalarla edilgen bir şekilde kontrolünün, parçacık görüntülemeli hız ölçme (PIV) tekniği kullanılarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Deneyler, Çukurova Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, geçirgenlik oranı β'nın, ayırıcı plaka uzunluğunun, plaka silindir arasındaki mesafenin ve ayırıcı plakanın silindir ekseniyle yaptığı açının, silindir ardındaki girdap oluşumu üzerindeki etkileri ve akışın türbülans istatistikleri (Türbülans Kinetik Enerji) ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Researcher studies on flow over bluff bodies for understanding wake flow physic and the cylinders are widely used for experiments due to their basic geometry and large number of technical applications like heat exchanger tubes, cooling systems for nuclear power plants, power transmission lines, chimney stacks, bridges, buildings, radio telescopes, power lines, offshore drilling rigs, underwater pipelines, marine cables etc. Submerged hydrodynamics is a general term used to describe the hydrodynamics of floating or stationary structures that cause flow separation. A continuous flow causes periodic vortex fluctuations around the sinking object. When the vortex fluctuates behind the object, the drag force on the object increases and periodic forces are generated perpendicular to the flow direction on the object. These periodic forces cause structural vibrations and acoustic noise or resonance. At the same time vortexes increases the mixing behind the flow and in this way, the heat transfer also increases. Learning to control the vortex fluctuations can reduce the noise level by increasing energy efficiency. In this study, it is aimed to examine passive flow behind the cylinder passively with different permeability separator plates, using particle imaged velocity measurement (PIV) technique. Experiments have been carried out at Cukurova University, Mechanical Engineering Department, Fluid Mechanics Laboratories. According to the results obtained, the effects of the permeability ratio β, the separator plate length, the distance between the plate cylinder and the separator plate cylinder axis, the effects on the vortex formation behind the cylinder and the turbulence statistics of the flow (Turbulence Kinetic Energy) have been revealed.