Afyonkarahisar Ayazin Ören Yeri'nin (Metropolis) sürdürülebilir turizm potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Afyonkarahisar Ayazini Ruins (Metropolis) in terms of sustainable tourism potential
- Tez No: 548681
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Anadolu coğrafyasında bulunan ve uygarlıkların günümüze kadar ulaşmış taşınmaz kültür varlıkları, sahip olduğumuz en önemli kültür mirasıdır. Afyonkarahisar-Eskişehir karayolundan 32 km mesafede olan Ayazini köyündeki“Ayazin Örenyeri”nin, Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmış ve Roma ve Bizans dönemlerine ait kaya mezar odaları, kiliseler, kaya yerleşimleri, aslanlı ve sütunlu mezar odaları, Avdalaz Kalesi, sarnıç vb sanat şaheserleri bulunmaktadır. Ayazin Örenyeri sahip olduğu kültürel miras değerleri ile önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada Ayazin Örenyeri'nin mevcut doğal ve kültürel miras değerlerinin belirlenmesi ile sürdürülebilir turizm kapsamında stratejik eylem ve programlar oluşturulmuştur. Ve bu alan için öneriler elde edilmiştir. Bu tezde, ilgili ziyaretçilere (n 430) anket çalışması yapılmış, kullanıcı talep ve eğilimler belirlenmiş, alanın“GZFT”ve“Sıralama (Ranking) Tekniği”ile mevcut durum tespit edilmiş ve önceliklendirme yapılmıştır. Bu verilerle sürdürülebilir turizm stratejik eylemler tanımlanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cultural assets of the civilizations in Anatolia, which have reached the present day, our most important cultural heritage. Ayazin ruins in Ayazini village which is 32 km away from Afyonkarahisar-Eskişehir highway, It has been used as a settlement since Phrygia, and Rock tomb rooms belonging to Roman and Byzantine periods, there are churches, rock settlements, lion and colonnaded burial chambers, Avdalaz Castle and cistern. Ayazin Ruins has an important potential with their cultural heritage values. In this study, strategic actions and programs have been formed within the scope of sustainable tourism by determining the present natural and cultural heritage values of Ayazin Ruins. And suggestions for this area have been obtained. In this thesis, a survey study was carried out to related visitors (n 430), determination of user demand and requests, ,“SWOT”and "Sorting Technique. Were used to determine the current situation and prioritization. With these data, sustainable tourism strategic actions have been defined and recommendations have been introduced.