Design of induction generator for wind turbine
- Tez No: 548683
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Jeneratör, mekanik enerji ile elektrik üreten bir cihazdır. Elektromanyetik indüksiyon yöntemi genellikle bu amaç için kullanılır. Elektromanyetik endüksiyon, bir tel dosyasının sabit bir çubuk etrafına bir elektrik alanı olan bir mıknatıs veya bir elektrik mıknatısı ile taşınması yoluyla gerçekleştirilir. Faraday kanununa göre, bu, bobin içinde makineleri çalıştırmak veya bataryaları şarj etmek için kullanılabilecek bir elektrik akımı yaratır. Mekanik enerji kaynaklarından biri buhar motorları, içten yanmalı motorlara ek olarak türbinlerde veya külçelerde akan su, el krankı, rüzgar türbinleri, basınçlı hava, güneş enerjisi ve diğerleridir. Elektrik jeneratörü, modern elektrik toplumunun temelidir ve eğer jeneratörler çalışmayı keserse, ekonominin önemli ölçüde bozulmasına yol açacaktır. İndüksiyon üreteci, elektromanyetik indüksiyon prensibine bağlıdır. Bu fenomen Michael Faraday tarafından keşfedildi ve akımın manyetik alanda hareket ettirildiğinde iletkende üretildiği bildirildi. Ortaya çıkan çıkış gerilimine itici güç (emf) denir. Bu işlem tersine çevrilebilir, başka bir deyişle, eğer elektrik yükü hareket ediyorsa, manyetik bir alan meydana getirecektir.
Özet (Çeviri)
The electromagnetic induction method is usually used for this purpose. Electromagnetic induction is carried out by moving a wire file around a fixed rod with an electric field, either by a magnet or an electric magnet. The induction generator depends on the principle of electromagnetic induction. This phenomenon was discovered by Michael Faraday, and it is reported that the current is produced in the conductor when it is moved through the magnetic field. The resulting output voltage is called the electromotive force (emf). This process can also be reversed. In other words if the electric charge is moving, it will generate a magnetic field. The Faraday-Maxwell induction code determines the relationship in which the value of emf versus the number of cycles (for a file) indicates the rate of change in the magnetic flow. The reason for the minus sign is that the direction of the wattage direction is opposed to the change in flow that produces the voltage. Electromagnetic induction has many applications. For example, in credit cards (magnetic strips on the back of the card) or in order to generate voltage in the motor. Another one is very important because the generator is an“inverted”engine. The objective of this study is to design a small wind turbine which is optimized for the constraints that have residential use. The design process includes the selection of the wind turbine type and the determination of the blade airfoil pitch angle and chord length distribution along the radius. The pitch angle and chord length distributions are optimized based on conservation of angular momentum and theory of aerodynamic forces on an airfoil. Blade Element Momentum (BEM) theory is first derived and then used to conduct a parametric study that will determine if the optimized values of blade pitch and chord length create the most efficient blade geometry. Finally, two different airfoils are analyzed to determine which one creates the most efficient wind turbine blade. The study includes a discussion of the most important parameters in wind turbine blade designed to maximize the efficiency.