Anostrüs dönemindeki koyunlarda melatonin ve koç etkisi uygulamalarının bazı üreme parametrelerine etkisi
The Effects of melatonin and effect on some the reproductive parameters of in anoestrus season
  1. Tez No: 54869
  2. Yazar: ABDULLAH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ÇOYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
50 6. ÖZET Bu çalışmada, anöstrüs sezonundaki koyunların melatonin, melatonin + koç etkisi ve koç etkisi uygulamalarının ovaryum aktivitelerinin başlaması ve bazı üreme parametreleri üzerine etkileri araştırıldı. Tüm gruplardan araştırma süresince haftalık kan örnekleri alındı. Araş tırmanın yapıldığı dönemde koyunların anöstrüste olup olmadıkları ve ovaryum aktivitesinin başladığı haftaların tespiti amacıyla plazma pro- gesteron düzeyleri EIA yöntemi ile belirlendi. Hayvan materyali olarak, Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Ens titüsüne ait 3 - 6 yaşlı 64 baş Konya Merinos ırkı ( % 80 Alman etçi Merinos x % 20 Akkaraman ) koyun ve aynı ırktan 8 baş koç kullanıldı. Araştırmada kullanılan koyunlar yaşları esas alınarak randam yöntemiyle, I. Grup; Melatonin implant ( n = 18 ), II. Grup; Melatonin implant + Koç etkisi ( n = 18 ), III. Grup; Koç etkisi ( n = 18 ) ve IV Grup; Kontrol ( n = 10 ) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Koç etkisi uygulanan ( II. ve III. ) gruplarda melatonin uygulamasını takiben 20. günde koç katılarak 35. güne kadar birlikte tutuldular. Araştırma başlangıcından 35 gün sonra tüm gruplar birleştirilerek 42 gün süre ile sabah ve akşam olmak üzere arama koçları ile 45 dk. sü resince östrüste olanlar belirlenip fertil koçlara doğal aşım yaptırıldı. Aşımların tamamlanmasından 60 gün sonra B- mod real time ultrasonografi ile gebelik muayeneleri yapılıp gebe olanların doğum kayıtları alındı. Araştırma öncesi ve araştırmanın ilk üç haftasında plazma progesteron düzeylerinin bazal seviyede bulunduğu tespit edildi. Ortalama plazma progesteron düzeylerinin lng/ml üzerine çıkması, I, II, III ve IV. grup larda sırasıyla, 7, 6, 6 ve 10. haftalarda tespit edilmiştir. Araştırmada, I, II, III ve IV. gruplardan elde edilen östrüs oranları sırasıyla, % 83.3, % 100, % 72.2 ve % 50, gebelik oranları, % 77.8, % 88.9, % 61.1 ve % 40 olarak bulunmuştur, ikiz doğum oranları ise I. ve II. gruplarda % 38.8 ve % 11.1, III ve IV. gruplarda ise ikiz doğum elde edi lememiştir.51 Araştırmanın başlangıcından itibaren östrüs gösterme süreleri, I, II, III ve IV. gruplarda sırasıyla, 52.8 ± 1.4, 46.8 ± 1.8, 50.2 ± 2.3 ve 68.6 ± 5.3 gtin ve östrüs dağılımları ise, 15.8 ± 1.4, 9.9 ± 1.8, 11.2 ± 1.2 ve 32.2 ± 5.5 gün olarak tespit edilmiştir. Koç etkisi ile östrüs aralığı II. ve III. gruplarda sırasıyla, 24.88 ± 1.8 ve 26.17 +1.2 gün olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, anöstrüs dönemindeki Konya Merinos ırkı koyunlarda melatonin, melatonin + koç etkisi ve koç etkisi uygulamaları ile ovaryum aktivitelerinin erken başlatılabildiği ve bazı reprodüktif parametreler üze rine olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
52 7. SUMMARY In this study, the effect of melatonin, combination of melatonin and ram effect and ram effect on the onset of ovarian activity and some of the reproductive parameters were investigated in ewes. Blood samples were collected once a week to detect serum progesteron levels to monitöre onset of ovarian activity. Plasma progesterone con centrations were determined using EIA technique. The study was carried out on a total of 64 Konya Merino ewes aged be- ween 3-6 years old and 8 rams belongs to Central Research Institute Animal of Konya. The ewes were randomly divided into four groups, with regards to equal distribution of the ewes in different age groups. Ewes in group I ; melatonin implant ( n= 18 ), ewes in group II; Melatonin implant plus ram effect ( n= 18 ), ewes in group III; ram effect ( n = 18 ) were employed and ewes in group IV ; ( n= 10 ) were used as untreated control. Rams were joined to ewes in group II and III on day 20 following the melatonin implantation and kept together until on day 35. Oestrous ewes were detected daily by teaser rams in all groups, com mencing on day 35 for 42 days. Ewes displayed estrus were allowed to be mated by a fertile ram. Pregnancy diagnosis was made by ultrasonographic examination after 60 days following the end of the mating period. Progesterone were at the basal levels during the first three weeks of the experiment. The mean serum progesteron level reached above 1.0 ng/ml in group I, II, III and IV on 7, 6, 6 and 10 th. week, respectively. Oestrus and pregnancy rates of the group I, II, III and IV were 83.3 %, 100%, 72.2 % and 50%, 77.8%, 88.9%, 61.1 % and 40 %, res pectively. Twinning rate of the group I, II, III and IV were 38.8 %, 11.1 %, 0 % and 0 %, respectively. The mean interval from implantation of melatonin to first oestrus in group I, II, III and IV were 52.2 ± 1.4, 46.8 ± 1.8, 50.2 ± 2.3 and 68.6 ± 5.3 days, respectively. The distribution of oestrus in group I, II, III and IV were 15.8 ± 1.4, 9.9 ± 1.8, 11.2 ± 1.2 and 32.2 ± 5.5 days, respectively,53 and mean interval from ram introduction to oestrus in group, II and III were 24.88± 1.8 and 26.17 ±1.2 days, respectively. As a conclusion, melatonin, melatonin plus ram effect and the ram ef fect applications advanced to onset of the ovarian activity and enhanced some of the reproductive parameters in Konya Merino ewes in the ano- estrous season.