Üreme sezonu dışında tuj koyunlarının melatonin ve melatonin + progesteron ile östrus senkronizasyonunun bazı fertilite parametrelerine etkisi
Effects of melatonin and melatonin + progesterone on estrus synchronization and fertility parameters in tuj sheep outside of the breeding season
- Tez No: 548473
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, üreme sezonu dışında Tuj koyunlarının melatonin ve melatonin + progesteron ile östrus senkronizasyonunun bazı fertilite parametrelerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada, 2-4 yaşlı, 40-50 kg arasında 70 adet Tuj koyunu kullanıldı ve rastgele 5 gruba ayrıldı. Grup 1'e (G1, n=15) kulak arkasına deri altı olacak şekilde melatonin implantlar uygulandı. Melatonin uygulamasından 40 gün sonra gruba koç katımı yapılarak östrus takibi yapıldı. Grup 2'e (G2, n=15) melatonin implante edilmesinden 40 gün sonra 500 IU equine chorionic gonadotropin (eCG) enjeksiyonu yapılarak gruba koç katımı yapıldı östrus takibine başlandı. Grup 3'e (G3, n=15) melatonin implantlar uygulandı ve 40 gün sonra progesteron emdirilmiş süngerler (60 mg, medroksiprogesteron asetat), 9 gün kalacak şekilde intravaginal olarak yerleştirildi. Süngerlerin çıkarılma günü 500 IU eCG enjeksiyonu yapıldı ve gruba koç katımı yapılarak östrus takibine başlandı. Grup 4'e (G4, n=15) progesteron emdirilmiş süngerler 9 gün kalacak şekilde intravaginal olarak yerleştirildi. Süngerlerin çıkarılma günü 500 IU eCG enjeksiyonu yapıldı ve gruba koç katımı yapılarak östrus takibine başlandı. Grup 5'e (G5, n=10) kontrol grubu olarak seçildi ve diğer gruplarla koordineli şekilde koç katımı yapıldı. Koyunlara çiftleştikten 32 ± 4. gün sonra transrektal ultrasonografi ile gebelik muayenesi yapıldı. Melatonin uygulamasından 7 gün önce, melatonin uygulama günü, intravaginal sünger uygulamasından önce, sünger çıkarılma günü ve çiftleşme günü kan alınarak serum progesteron konsantrasyonu belirlendi. Çalışmada, östrus oranı, östrus süresi, gebelik oranı, kuzulama oranı, ikizlik oranı, kuzu verimi gibi reprodüktif özellikler belirlendi. Verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS® paket programı kullanıldı. Çalışmada en yüksek östrus oranı G3 (%73,33) ve G4'te (%80) tespit edildi (P0,05), ayrıca G1'de %20, G2'de %13,33, G3'de %60, G4'te %46,67 ve G5'te %10 oranında gebelik belirlendi (P0,05). Gruplarda melatonin uygulamasından 7 gün önce, melatonin uygulama günü, sünger uygulama ve östrus günü serum progesteron konsantrasyonlarının istatististiksel olarak farklı olmadığı ve 1 ng/mL'den daha düşüktü (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This study determined the effect of melatonin and melatonin + progesterone on estrus synchronization and fertility parameters in Tuj sheep outside the breeding season. A total of 70 Tuj sheep aged 2-4 years with a weight between 40 and 50 kg were randomly divided into 5 groups. Group 1 (G1, n=15) received melatonin implants under the skin behind the ear. Forty days after the melatonin application, the sheep were mated and estrus was checked. Group 2 (G2, n=15) was injected with 500 IU equine chorionic gonadotropin (eCG) 40 days after the melatonin implant. Then, sheep were mated and estrus was checked. Group 3 (G3, n=15) received melatonin implants and after 40 days, progesterone soaked sponges (60 mg, medroxyprogesterone acetate) were placed intravaginally for 9 days. On the day of the removal, 500 IU eCG was injected, sheep were mated, and estrus was checked. In group 4 (G4, n=15), progesterone soaked sponges were placed intravaginally for 9 days. On the day of the removal, 500 IU eCG was injected, sheep were mated, and estrus was checked. Group 5 (G5, n=10) was the control group and sheep were mated in coordination with the other groups. After 32 ± 4 days of mating, transrectal ultrasound examination was performed on the sheep. Seven days before the melatonin application, on the day of the melatonin application, before the intravaginal sponge application, on the day of the sponge removal, and on the day of mating, blood was drawn and the serum progesterone concentration was determined. Reproductive characteristics such as estrus rate, estrus duration, pregnancy rate, lambing rate, twinning rate, and lamb output were determined. SPSS® package program was used for statistical analysis of the data. The highest estrus rate was found in G3 (73.33%) and G4 (80%) (P0.05). In addition, the pregnancy rate was 20% in G1, 13.33% in G2, 60% in G3, 46.67% in G4, and 10% in G5 (P0.05). The serum progesterone concentrations 7 days before the melatonin application, on the day of the melatonin application, on the day of the sponge insertion, and on the day of estrus did not show any statistical differences between the groups and was lower than 1 ng/mL (P>0.05).