1999 Kocaeli depremi sırasında İzmit Körfezi'ndeki kollektör hattında meydana gelen hasarın derlenmesi (batı bölgesi)
Determination of repair retes of pipeline damages during 1999 Kocaeli earthquake in İzmit Bay (west site)
  1. Tez No: 171108
  2. Yazar: PELİN ÇORUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EREN UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Türkiye, şiddetli ve yıkıcı depremlerin oluşum sıklığı bakımından, Dünya' nın sarsım etkinliği en çok olan ülkelerden biridir. 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi sırasında İzmit Körfezi'nin güney-batısındaki Karamürsel, Kaytazdere ve Ereğli bölgelerinde yer alan gömülü kollektör hattının deprem davranışları, hasar parametreleri, hasar türleri ve hasar ilişkileri incelenmiş; ve yer yer faya paralel ve dik doğrultuda uzanan ve Uçkan ve diğ., 2005, tarafından incelenen Altınova- Hersek, Halıdere ve Değirmendere'deki hatta meydana gelen hasarlar derlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, hasar oranı değerleri ile araziden elde edilen hasar verileri karşılaştırılmıştır ve bu karşılaştırma sonucu elde edilen farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey is one of the most important countries which seismic activities occur a lot. In the extent of this study, the behaviour of the buried pipelines during 17 August 1999 Kocaeli Earthquake in Karamürsel, Kaytazdere and Ereğli which are on the south-west coastal site of İzmit Bay is investigated; and the damage parameters, damage types and damage relations are determined. Additionally, the damage rates in Altinova-Hersek, Hahdere and Değirmendere which was investigated by Uçkan ve diğ., 2005, are explained. As a result the repair rate relations and the repair rate data collected from the field are correlated; and the differences are determined.