Fazıl Bayraktar'ın eserlerinde halk kültürüne ait unsurlar
Elements belonging to folk culture in Fazil Bayraktart's work
- Tez No: 548708
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada günümüz şair ve yazarlarının önemli simalarından biri olan Fazıl Bayraktar'ın bütün eserleri, gazete ve dergilerde yayımlanan tüm yazıları halk kültürü açısından incelenmiştir. Fazıl Bayraktar, Anadolu'nun önemli Türk kültür başkentlerinden birisi olan Kastamonu'nun yetiştirdiği önemli şair, hikâyeci ve araştırmacılardan birisidir. Yazarın çocukluğu; Türk adetlerinin, gelenek ve göreneklerinin canlı şekilde yaşandığı bir ortamda geçmiştir. Fazıl Bayraktar, askerlik mesleği sebebi ile Anadolu'yu bir uçtan bir uca gezmiştir. Yazar; yaşadığı, gezip gözlemlediği Anadolu coğrafyası ve Anadolu insanı ile iç içe bulunmuştur. Bayraktar, hikâyelerinde yaşadığı dönemin sosyal meselelerine yer vermiş, Anadolu insanının önemli sorunlarını ele almıştır. Fazıl Bayraktar, farklı türlerde eserler yayımlayan çok yönlü bir yazardır. Yazar, yayımladığı birçok şiir, mektup, röportaj, gazete yazısı gibi eserlerin yanı sıra altmışa yakın hikâye yazarak günümüz hikâyecileri arasındaki yerini almıştır. Yazar, eserlerinde halk kültürüne duyduğu merakla birçok folklor unsuruna bilinçli olarak yer vermiştir. Bu yönüyle yazarın eserleri birer folklor malzemesi niteliğindedir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; Fazıl Bayraktar'ın hayatı ve eserlerinin tanıtımı yer almaktadır, ikinci bölümde; Cumhuriyet Dönemi hikâyeciliği ile Fazıl Bayraktar'ın hikâyelerinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir, üçüncü bölümde; yazarın hikâyelerinde tespit edilen halk bilimi ve halk edebiyatına ait unsurlar açıklamaları ve örnekleri verilerek tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, all the works of Fazıl Bayraktar, one of the important figures of contemporary poets and writers, and all his writings published in newspapers and magazines were examined in terms of folk culture. Fazıl Bayraktar is one of the important poets, storytellers and researchers grown in Kastamonu, one of the important Turkish cultural capitals of Anatolia. His childhood passed in an environment where Turkish customs, traditions and customs were alive. Due to his military profession, Fazıl Bayraktar traveled to Anatolia from one end to the other. The author was intertwined with the Anatolian geography and the people of Anatolia he observed, lived and travelled. Bayraktar covered the social problems of the period in which he lived and discussed the important problems of Anatolian people. Fazıl Bayraktar is a versatile writer who publishes different genres. Besides many works such as poetry, letters, interviews, newspaper articles, he has taken his place among today's story writers with about sixty stories. The author consciously included many folklore elements in his works with his curiosity for the folk culture. In this respect, the works of the author are folklore materials. In the first part of the study consisting of three parts, life and works of Fazıl Bayraktar have been presented. In the second part, giving information about the storytelling of the Republican Period and the general characteristics of Fazil Bayraktar's stories have been given. In the third chapter, the examples of folklore and folk literature, which were determined in the stories of the author, have been presented and classified as examples