İlkokula devam eden kaynaştırma öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Analiiyzing the social skills scales of primary school inclusive students in terms of different variables
  1. Tez No: 548709
  2. Yazar: ESRA ÜRESİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ŞENAY İLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma da ilkokula devam eden kaynaştırma öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma Konya ili Merkez ilçeleri Selçuklu, Meram ve Karatay'da bulunan ilkokullarda yürütülmüştür. Araştırmaya 167 tane kaynaştırma öğrencisi ve 167 tane sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmada kullanılan yöntem tarama modelidir. Araştırmada Avcıoğlu ve Akçamete (2005) tarafından geliştirilen Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ) ile Cicirelli tarafından geliştirilen Purdue Okul Öncesi Çocukları İçin Benlik Kavramı Ölçeği (POBKÖ) ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kaynaştırma öğrencilerinin öğretmenlerine uygulanan SBDÖ' den elde edilen verilere bakıldığında şunlar ortaya çıkmıştır. Özellikle Temel Sosyal Beceriler, İlişkiyi Başlatma Becerileri ve Duygusal Becerilerde kızların erkeklerden daha yüksek becerilere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yaşları büyüdükçe çocukların gösterdiği sosyal becerilerin de arttığı görülmektedir. Anne eğitim durumuna yönelik veriler incelendiğinde Temel Konuşma Becerileri ve Duygusal Becerilerde anne eğitim durumu arttıkça çocukların sosyal becerileri de artmaktadır. Babaların eğitim durumlarının sosyal becerilere etkisi ise Duygusal Beceriler kategorisinde ortaya çıkmıştır. Tıpkı anne eğitim durumunda olduğu gibi baba eğitim durumu da arttıkça çocukların sosyal becerileri artmıştır. Bunların dışında ailenin sosyo-ekonomik durumu, ailede başka engelli birey olup olmaması, çocuğun daha önce aldığı okul öncesi eğitim alıp almaması değişkenlerinin çocuğun sosyal becerisi üzerinde etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kaynaştırma öğrencilerine uygulanan POBKÖ' nün sonuçlarına bakıldığında ise çocuğun yaşı ve baba eğitim durumu değişkenleri dışında diğer değişkenlere bağlı anlamlı düzeyde bir farklılık elde edilmemiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak ileri araştırmalara yönelik şu önerilerde bulunulabilir. 1. Anne-babaların çocukların sosyal uyum ve becerileri konusunda bilinçlendirmek amacıyla seminerlere, konferanslara vb. etkinliklere katılmaları sağlanabilir. 2. Ayrıca öğretmenlere verilen hizmet içi eğitimler daha işlevsel hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is aimed to analyze social skill levels of 2017-2018 Academic year primary school inclusive students with regards to different variables. The study is carried out in primary schools in central districts of Konya province- Selçuklu, Meram and Karatay. 167 inclusive students and 167 class masters participate in this study. The model used in this study is survey research method. The aim of the survey research method is to identify the nature and the qualities of objects, societies, establishments and circumstances. Social Skills Rating Scale (SSRS) developed by Avcıoğlu and Akçamete (2005), Perdue Self Concept Scale for Preschool Children (PSCS) developed by Cicirelli and Personal Information Form are used in this study. As we take a look at the data obtained following the research, these consequences ensue regarding the variables depending on the social skills of primary school students with special needs: It is seen that female students have better skills than male students especially in Basic Social Skills, Relationship Initiation Skills and Emotional Skills. Also, it is seen that as children grow up, their social skills increase accordingly. When analyzed the data concerning the mother's educational status, it can be referred that as the mother's educational status level gets higher, Basic Speaking Skills and Emotional Skills of children increase correspondingly. The effect of the father's educational status on social skills comes out in Emotional Skills category. According as the mother's educational status, social skills of children increase as the father has a higher educational status level. Apart from that, it is stated that the variables like the family's socio-economic status, the existence/non-existence of another person with disabilities in the family, whether the child had preschool education before and if he/she did, the type of that educational institution have no effect on social skills. When we take a look at the result of the PSCS made to the inclusive students, there is no significant difference among the other variants except from child's age and father's educacational status. Depending on these results, these advices can be given for further researches: 1- It can be provided that parents musr take part in the activities such as seminaers, conferences etc. to make them conscios of the children's social skills. 2- Also, in-service trainings given to the teachers can be more functional.