İbn Haldun düşüncesinde sosyo ekonomik yapı: Çalışma hayatı üzerinden bir değerlendirme
Social economic structure in the thought of ibn Haldun: An evaluation on work life
  1. Tez No: 548710
  2. Yazar: MELİH KURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Philosophy, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma hayatına yönelik sorunlar ve çözüm önerileri çağlar boyunca tartışılmış ve incelenmiş sosyal politikanın en temel konulardan biridir. Çalışma hayatı gibi temel konulardan birini, ölümünden yedi asır sonra dahi kendinden söz ettiren İbn Haldun'un görüşleri açısından incelemek, hem bilim adamı hem devlet adamı olarak görev yapmış birinin teori ile pratiğin birleştiği yerde oldukça önem atfetmektedir. Çalışmanın temel amacı teori ile pratiği birleştirmiş olan İbn Haldun'un“Mukaddime”adlı eserinde çalışma hayatına yönelik ortaya koyduğu görüşlerini sosyal politika açısından incelemektir. Çalışma hayatına yönelik görüşlerinin günümüzde dahi karşılığı olduğunu, kendisinden yüzyıllar sonra geliştirilerek ortaya konmasını anlamak sosyal politika bilimine katkıda bulunacaktır. Yöntem olarak kaynak tarama ve buna bağlı olarak içerik çözümleme yöntemi kullanılacaktır. Bu çalışmada ilk olarak yöntem konusu ele alınıp İbn Haldun'un ampirizm-rasyonalizm sentezi, diyalektik süreç, determinizm, ekonomik ilişkilerin temel yapı oluşu, gibi kullandığı yöntemler incelenecektir. Devamında sosyal politika alanının temel konuları olan ve İbn Haldun açısından hayati önem ifade eden; hayatın idame ettirilmesi için zorunlu olan çalışma, toplumsal yapının ve devletin, gelişme ve bozulma ölçüsü olan gelir dağılımı, toplumsal yapının; oluşmasında ve değişiminde etken, oluşumu için zaruri olan iş bölümü, devletin temeli olan mülk, üretim sonrası fiyatlandırma ve kazanç da emeğin değeri sorunu, toplumun tamamında etkili olan sanat, zanaat, nüfus gibi temel faktörleri etkileyen refah, toplumun ve devletin temeli sosyal adalet, hadari ve bedevi toplumlarda farklı şekillerde sağlanmaya çalışılan dayanışma ve artan ve artması ile tüm toplum yapısını ve üretim şeklini değiştiren nüfus konuları ele alınacaktır. Tüm bu başlıklar sosyal politika bağlamında incelendikten sonra İbn Haldun'un çalışma hayatına yönelik görüşleri incelenecek ve bunun sosyal politika açısından önemi ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Problems and solutions for working life are one of the most fundamental issues of social policy which have been discussed and examined throughout ages. To examine one of the basic subjects such as working life from the point of view of Ibn Khaldun, who spoke for himself even after seven centuries after his death, attaches great importance to the place where both theory and practice combine. The main aim of this study is to examine the views of Ibn Khaldun, who combined the theory and practice, in his book entitled“Mukaddime”about working life in terms of social policy. It will contribute to the study of social politics by understanding the views of working life even today, and its development after centuries of development. The method of screening and the content analysis method will be used as a method. In this study, firstly, the subject of the method will be discussed and the methods such as Ibn Khaldun's synthesis of empiric-rationalism, dialectical process, determinism, basic structure of economic relations will be examined. In the following, it is of vital importance for Ibn Khaldun which is the main subject of social policy. the work that is necessary for the maintenance of life, the social structure and the state, the income distribution, which is a measure of development and deterioration, the social structure; factor in the formation and change, the division of labor, the foundation of the state, post-production pricing and gain, the value of labor, the influence of the factors such as art, craft and population that affect the whole society. and in the Bedouin societies, the issues of population, which change the structure of society and the way of production, will be discussed. After examining all these topics in the context of social policy, Ibn Khaldun's views on working life will be examined and its importance for social policy will be revealed.