Üniversitelerin kent ekonomilerine etkileri: Kastamonu Üniversitesi örneği üzerine bir inceleme
The effects of the universities on the urban economies: An investigation on the case of Kastamonu University
- Tez No: 548720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Üniversiteler, bütün toplumlarda bilimsel gelişmenin yanında sosyo-ekonomik kalkınmanın ve sanayileşmenin de en önemli araçlarındandır. Tarihsel olarak bilimsel bilginin üretildiği merkezler olan üniversiteler, 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren ulusal ve yerel ekonomide yarattıkları dönüştürücü etkilerle de önemli bir kurum haline gelmiştir. Bölgesel gelir dağılımı ve ulusal kalkınma konusunda sorunlar yaşayan Türkiye'de üniversiteler son yıllarda yerel kalkınmanın en önemli araçlarından birisi olmuştur. Üniversitelerin ekonomi üzerindeki etkileri dinamik ve statik etkiler olarak ele alınabildiği gibi dolaylı ve dolaysız etkiler olarak da ele alınmaktadır. Yabancı ve yerli literatürdeki çok sayıda araştırma, üniversitelerin yerel çevrenin kalkınmasında önemli bir rol üstlendiğini ortaya koymaktadır. Ancak bir çok araştırmaya göre üniversitelerin yarattığı bu katkılara rağmen özellikle öğrencilerin barınma, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına yönelik alt yapı yetersizlikleri söz konusudur. Kastamonu Üniversitesi'nin ekonomik etkilerinin yanında üniversitede öğrenim gören öğrencilerin memnuniyet düzeyini de ölçmeyi amaçlayan bu araştırmanın bulgularına göre gerek Üniversite'nin kurumsal harcamaları gerekse üniversite çalışanları ve öğrencileri, Kastamonu ekonomisine doğrudan ve dolaylı yollardan önemli ekonomik katkılar sağlamaktadır. Ancak öğrencilerin başta barınma imkanları ve maliyetler
Özet (Çeviri)
Universities are one of the most important tools of socio-economic development and industrialization besides scientific development in all societies. Historically, universities, the centers where scientific knowledge is produced, have become an important institution with the transformative effects they have created in the national and local economy since the second half of the 20th century. Regional income distribution is having problems at universities and national development in recent years Turkey has become one of the most important tools for local development. The effects of universities on the economy can be considered as dynamic and static effects and they are also considered as indirect and direct effects. Numerous studies in the foreign and domestic literature show that universities play an important role in the development of the local environment. However, in spite of these contributions by universities, there is a lack of infrastructure especially for students' shelter, social and cultural needs. In addition to the economic impacts of Kastamonu University, the results of this study aiming to measure the satisfaction level of the students studying at the university, as well as the university's corporate expenditures and the university employees and students provide important economic contributions directly and indirectly to the economy of Kastamonu. However, it is also seen that students have problems on a subject, especially housing and costs and the attitude of the shopkeepers.