Habits, status preferences, and optimal economic growth
Alışkanlıklar, statü tercihleri, ve optimal iktisadi büyüme
- Tez No: 548722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYKUT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İktisat teorisyenleri son yıllarda temel modellerini içsel teknoloji ve beşeri sermaye birikimi ile genişletmeye yoğunlaştılar. Aynı zamanda birçok heterojenlik ve eşitsizliğin olduğu, ve toplumsal norm ve psikolojik temeller gibi iktisadi olmayan faktörlerin bulunduğu modeller de kurdular. Genel olarak, ana akım iktisat kuramı daha geniş bir vizyonla klasik büyüme ve eşitsizlik temalarına geri döndü. Bu tez, Thorstein Veblen'in (1899) insan davranışının toplumsal güçler tarafından nasıl etkilendiğine ilişkin değerlendirmelerine paralel olarak, statü arayışı ve doğurganlık alışkanlıklarının oluşumunun servetin enine kesit dağılımı, fiziki ve beşeri sermaye birikimi süreçleri, ve refah düzeyi üzerinde uzun dönemdeki etkilerini araştırmaktadır. Bölüm 1, içsel büyüme, statü arama güdüsü, ve tercih ve varlık donanımlarında heterojenliğe sahip bir ayrık zamanlı çakışan nesiller genel denge modeli sunmaktadır. Servet dağılımı analizi eğilimden arındırılmış servet dağılımının ilk iki momenti üzerine odaklanmıştır. Eğilimden arındırılmış dağılımın kullanılmasının temel sebebi etmenlerin model dinamikleri içerisinde zaman içinde servet biriktirmeye devam etmeleri ve servet stokunun sonsuza gitmesidir. Rekabetçi dengede, indirgenmiş servetin durağan durum varyansı, eğer var ise, tercih parametrelerinin ortalamalarına ve varyanslarına bağlıdır. Sonuçlar ayrıca statü arama güdüsünün içsel olarak belirlenen bir oranda etmenin refahını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Basit modelin uzantılarının eşitsizliğin kaynakları, optimal sermaye geliri vergisi düzeyleri ve yeniden dağılım ile ilgili aşikar olmayan çıkarımları vardır. Bölüm 2, alışkanlıkların (veya toplumsal normların) doğurganlık kararlarını kısıtladığı ve beşeri sermaye birikimini etkilediği bir ayrık zamanlı bir çakışan nesiller genel denge modeli sunmaktadır. Sonuçlar, eğer yetişkin ajanlar katı bir şekilde muhafazakâr ise, yani mevcut toplumsal normları sorgulamazlar ise, ekonominin uzun vadede durgunluğa neden olan yüksek doğurganlıklı az gelişmişlik tuzağından kaçamayacağını göstermektedir. Model dini normların zayıflamasına yol açan bir sekülerleşme ile genişletildiğinde, ekonomi beşeri sermayenin sürekli büyüdüğü, doğurganlığın yenilenme oranına düştüğü ve nüfusun sabit olduğu bir dengeye yakınsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic theorists have intensively focused on extending their workhorse models with endogenous technology and human capital accumulation in the recent decades. They have also attempted to build models with various types of heterogeneities and inequalities and with non-economic factors such as social norms and psychological foundations. In a strong sense, the mainstream economic theory has returned back to the classical themes of growth and inequality with a broader vision. In line with Thorstein Veblen's (1899) assessments on how human behavior is influenced by social forces, this thesis investigates the effects of status-seeking behavior and the formation of fertility habits on the cross-section distribution of wealth, the processes of physical and human capital accumulation, and the level of welfare in the long run. Chapter 1 introduces a discrete-time, overlapping generations (OLG) general equilibrium (GE) model with endogenous growth, status-seeking motive, and heterogeneity in preferences and asset endowments. The wealth distribution analysis focuses on the first two moments of the detrended wealth distribution. The basic reason for using the detrended distribution is that agents continue to accumulate wealth over time within the model dynamics, and the wealth stock goes to infinity. In competitive equilibrium, the steady-state variance of detrended wealth, if it exists, depends on the means and variances of preference parameters. Results also show that the status-seeking motive adversely affects the welfare levels of an endogenously determined fraction of agents. Extensions of the simple model have non-trivial implications regarding the sources of inequality, optimal levels of capital income taxes, and redistribution. Chapter 2 introduces a discrete-time, OLG GE model where habits (or social norms) constrain fertility decisions and affect human capital accumulation. The results show that, if adult agents are strictly conservative, i.e., if they do not question the existing social norms, the economy cannot escape the high-fertility underdevelopment trap that causes the economy to stagnate in the long run. Once the model is extended with secularization that leads to the weakening of religious norms, the economy converges to a balanced growth path where human capital grows perpetually, fertility declines to its replacement level, and the population of the economy is stabilized.