Nail Tan'ın Kastamonu kültürü üzerine çalışmaları
Nail Tan's studies on the culture of Kastamonu
- Tez No: 548723
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bibliyografyalar, bir konuyla ilgili yayımlanmış eserlerin ve araştırmaların listesi mahiyetinde çalışmalardır. Bir konuyla ilgili literatür taraması esnasında araştırmacılar için başucu kaynağı olması hasebiyle önem teşkil eder. Tezimiz tüm hayatını edebiyat araştırmalarına ve halk bilimi çalışmalarına adayan ve memleketi Kastamonu üzerine de pek çok makale ve eser yayımlamış olan Nail Tan'ın Kastamonu kültürü üzerine yaptığı çalışmaların derlenip bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir bibliyografya çalışmasıdır. Çalışmamızda sadece eser dizini oluşturulmamış aynı zamanda eserlerin içeriği hakkında da kısa bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Tezimiz Kastamonu'da halk bilimi çalışmaları yapacak olan araştırmacılara kolaylık sağlayacak bir kaynak niteliğindedir. Ayrıca çalışılmış olan konuların tespiti; özgün konulara yönelme ve vakit kaybını ortadan kaldırma açısından da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Bibliographies are a list of published works and research on a subject.It is important because it is the main source for researchers during a literature review on a subject.Nail Tan has devoted his entire life to literature studies and folklore studies and has published many articles and essays on his hometown, Kastamonu.Our thesis is that a bibliography study of Nail Tan, which is a compilation of his studies on Kastamonu culture.In our study, not only a series of works have been created, but also brief information about the content of the studies has been tried to be given. Our thesis is a resource that will provide convenience to researchers who will do folklore studies in Kastamonu.In addition, identifying the subjects studied has an importance in terms of addressing the original issues and eliminating the time loss.