Lise öğrencilerinin sosyal medya ve internet bağımlılığının besin seçimi, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of social media and internet addiction of high school students on food selection, nutritional habits and physical activity status
- Tez No: 839279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Adölesan çağındaki bireylerin beslenme alışkanlarını ve besin seçimlerini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Günümüzde oldukça yaygınlaşan internet ve sosyal medya kullanımı da tüm yaş grupları içerisinde ele alınıldığında adölesan dönemde oldukça sık kullanılmaktadır. Bu çalışmada lise öğrencilerinin sosyal medya ve internet bağımlılığının besin seçimi, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumuna etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 14-19 yaş aralığında 144 kız, 143 erkek öğrenci olmak üzere toplam 287 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılmayı kabul eden öğrencilere demografik özellikleri, sağlık durumları, internet, sosyal medya kullanımına ilişkin bilgileri ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili tanımlayıcı bilgileri içeren anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını ve besin seçimlerini saptamak için Adölesan Beslenme Alışkanlıkları Kontrol Listesi (ABAKL) ve Besin Seçim Testi (BST), internet bağımlılığını değerlendirmek için Young İnternet Bağımlılığı Testi - Kısa Formu (YİBT-KF), sosyal medya bağımlılığını değerlendirmek için Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %50.2'si kız, %49.8'i erkek öğrenci, yaş ortalamaları ise 16.07±1.34 yıldır. YİBT-KF puan ortalaması kız öğrencilerde 28.2±8.5, erkek öğrencilerde 27.9±9.5 olarak belirlenmiştir. İnternette 1 saatten az vakit geçirenler ile 4-6 saat ve 7 saat ve üstü vakit geçirenlerin YİBT-KF puanları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect the nutritional habits and food choices of adolescents. The use of the internet and social media, which has become quite widespread today, is also used quite frequently in the adolescence period when considered among all age groups . In this thesis study, it performed that evaluate the effects of high school students' social media and internet addiction on food choice, eating habits and physical activity. The study was carried out with a total of 287 students, 144 girls and 143 boys, in the 14-19 age range. The questionnaire form, which includes demographic characteristics, medical status, information about internet and social media usage, and descriptive information about food preferences, was submitted to students who volunteered to participate in the survey through direct interviews. Adolescent Food Habit Checklist (AFHC), Food Choice Questionnaire (FCQ), Short Form of Young's Internet Addiction Test (YIAT-SF), Social Media Addiction Scale for Adolescents (SMASA) and Short Form of Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were used to assess students' eating habits and food choices. The average age of the participants in the survey was 16.07±1.34 years, with 50.2% of them being female students and 49.8% being male students. The average YIAT-SF, result for male and female students was found to be 27.9±9.5 and 28.2±8.5 respectively. The difference in YIAT-SF scores between individuals who spent less than one hour, those who spent 4-6 hours, and those who spent 7 or more hours on the Internet was shown to be statistically significant (p0.05).