Konya yazma eserler kütüphanesi 8358 numaralı şiir mecmuasının tanıtımı ve transkripsiyonu (1-183. sayfalar)
Library of Konya writing works regional directorate at the number 8358 as 'Poem journal' (Pages 1-183)
- Tez No: 548746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
İslamiyet'in kabulüyle Türkler sadece inanç değiştirmekle kalmaz, Arap ve Fars Edebiyatlarına da yönelirler. Böylelikle Türk Edebiyatının en zengin kaynaklarına sahip dönemlerinden biri olan Divan Edebiyatı dönemi başlar. Bu dönemde bir çok eser kaleme alınır. Eserlerin kaydedilme ve çoğaltılma işi, ilk zamanlar, matbaa henüz icat edilmemiş olduğundan, kişiler tarafından gerçekleştirilir. Bu noktada ise, çalışmamıza konu olan mecmualar ortaya çıkar. Mecmualar, belli bir eğitim seviyesine sahip kişilerin, duydukları ya da okudukları ve hoşlarına giden şiirleri kaydettikleri eserlerdir. Bu eserler günümüzde hem yazıldığı döneme hem de içinde yer alan şairler hakkında yapılan çalışmalara ışık tutmaktadır. Tezimizin konusu, Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü Kütüphânesi'nde 8358 numarada“Mecmû'a-i Eş'âr”adıyla kaydedilen el yazması Mecmuanın 1-183. sayfalarıdır (1-183. sayfalar). Giriş kısmında“Türk Edebiyatında Mecmua”başlığı altında mecmuaların tarihsel gelişimi ve özellikleri üzerinde durulduktan sonra birinci bölümde, ele aldığımız şiir mecmuası tanıtılmış ve daha sonra eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Eser transkript edilirken ulaşabildiğimiz divanlarla mukayese yapılmış ve farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the acceptance of Islam, the Turks not only change their beliefs, they also tend to Arabic and Persian Literature. Thus, the period of Divan literature which is one of the periods with the richest sources of Turkish literature starts. many works are written during this period. The work of recording and duplication of works is carried out by people at the earliest times, since the printing press has not yet been invented. At this point, the journal that is the subject of my work arises. Journals are artifacts in which people with a certain level of education record poetry that they hear or read and they like. These journals today set light to on the writing period and the work done on the poets in theM Which is subject of our thesis is the manuscript poem magazine recorded in Library of Konya Writing Works Regional Directorate at the number 8358 as“Poem Journal”(pages 1-183). We gave information about the historical development of the journals at the introduction. Then in the first part, we we introduced a poem journal. And then was given transcriptional reading of the journal. When the article was transcribed, we compared it with the divans we could reach and the differences were shown in the footnotes.