The origin of Gagauzes in the early historical periods
Erken tarihi dönemlerde Gagauzların menşei
  1. Tez No: 548747
  2. Yazar: SİNAN ALPER SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Batı Göktürk İmparatorluğu'nun dağılması üzerine bünyesinde barındırdığı Türk kavimlerinin bağımsızlık ilanı ve göç hareketleri yeni bir kavimler göçü misali dünya tarihinin etnik ve sosyolojik başta olmak üzere birçok tabakasını derinden etkilemiştir. Bu göçler özellikle Karadeniz'in kuzeyi, Kuzey Kafkasya ve Balkan coğrafyalarında kalıcı izler bırakmakla beraber, yaratmış olduğu etkileri günümüze kadar süregelmiş bulunmaktadır. Menşei konusunda birçok teori bulunan Gagauz halkının kökenlerinin aydınlatılmasında bu göçlerin etkileri ve göçler harici faktörlere de değinilmiştir. Yazılı kaynaklara çok geç tarihlerde giren Gagauz halkının dili, tarihi ve Gagauz ismi hakkında çalışmalar yapan ilim insanlarının teori ve görüşlerinden istifade edilmiş, yerli yabancı kaynak araştırmaları yapılmış ve bölge insanını daha yakından tahlil edilebilmesi için bir dönem aralarında gözlemler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Upon the dissolution of the Western Gokturk Khaganate, the declaration of independence and migration movements of the Turkish tribes within her structure as a new migration of tribes deeply affected many layers of world history, especially mainly ethnic and sociological way. However these migrations leave permanent traces in the northern part of the Black Sea, North Caucasus and the Balkans; their impacts have continued until today. In the light of the origins of the Gagauz people who have many theories about their origins; the effects of these migrations and the factors other than migrations have been explained. The theories and opinions of the scientific people have been used for studying about the language, the history of the Gagauz people and the name of Gagauz that have entered the written sources very late; domestic foreign source surveys have been conducted and observations have been made in some the periods in order to analyze the people of the region more closely.