Konya Yazma Eserler Kütüphanesi 8358 numaralı Şiir Mecmȗasının tanıtımı ve transkripsiyonlu metni (184-352. sayfalar)
Library of Konya writing works regional directorate at the number 8358 as 'Poem Journal' (Pages 184-352)
  1. Tez No: 572479
  2. Yazar: AYFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Menşeini; Hazreti Muhammed'in hadis yazımına izin vermesiyle birlikte, sahabelerin Peygamber'den duyduklarını not etmeye başladıkları hadis derlemelerinden alan mecmûa yazımı, zamanla bir gelenek hâlini almıştır. Bu gelenek Osmanlı'da da rağbet görmüş, mecmûaların sayı ve çeşitliliği artmış, bu eserler telif kitap hüviyetine kavuşmuştur. Kendi devrinde rağbet gören edebȋ malzemenin meraklılarınca derlenip toplandığı bu defterler, özellikle edebȋ ve biyografik açıdan edebiyat tarihimizi aydınlatacak, edebiyat tarihimizdeki boşlukların doldurulmasına yardımcı olacak eserlerdir. Çalışmamızın konusu, Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü Kütüphânesi'nde 8358 numarada“Mecmû'a-i Eş'âr”adıyla kaydedilen el yazması mecmûanın (184-352.) sayfalarıdır. Giriş kısmında“Türk Edebiyatında Mecmûa”başlığı altında mecmûaların tarihsel gelişimi ve özellikleri üzerinde durulduktan sonra birinci bölümde, ele aldığımız şiir mecmûası tanıtılmış ve daha sonra eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Eser transkript edilirken ulaşabildiğimiz dîvânlarla mukayese yapılmış ve farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Source; the Prophet's Muhammet spelling of the companions of the Prophet, along with the permit and they started to shout from the Hadith collections of field magazine writing, over time a tradition of relying on it. This tradition is also popular in the Ottoman Empire saw an increased number and diversity of the magazine, these works are copyright of the book identity. Conducting, classical literature are the source of important material to the study. Magazines, literary appreciation, acclaimed poets of the period are at reduced and poems. Its era of popular edebȋ meraklılarınca of the material compiled and gathered these notebooks, especially edebȋ and will illuminate our biographical aspects of literary history, literary history will help fill the gaps. It was concluded that regional Directorate of Library, number 8358 in Konya Manuscripts“in Majmoo ' al-to Peer 'âr”recorded with the name of the manuscript journal (184-352.) pages. In the introduction, under the title“Mecmûa Turkish Literature”mecmûaların after historical development and focused on the features in the first section, we discussed poetry were introduced and then work mecmûası transkripsiyonlu text. Is being made and compare it with the Court where we can access the transcript work differences in footnotes.