Girişimciliğin finansmanında melek yatırım: Türkiye üzerine bir inceleme
Angel investment on entrepreneurship financing: An analysis of Turkey
- Tez No: 548756
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Birçok girişimci ve şirket iş fikirlerini hayata geçirebilmek için finansmana ihtiyaç duyar. Yeni girişimciler finansman ihtiyaçlarını öncelikle geleneksel yöntemlerle finanse etme yollarına başvururlar. Geleneksel yöntemlere alternatif bir finansman modeli olarak karşımıza melek yatırım finansman modeli çıkmaktadır. Dünyada uzun zamandır uygulanmakta olan bu yöntem 1981 yılında, New Hampshire Üniversitesi'nden İngiliz Profesör William Wetzel tarafından literatüre kazandırılmıştır. Türkiye'de birçok girişimci ve yatırımcının farkında olmadığı bu finansman modeli genellikle yüksek risk ve büyüme potansiyeline sahip erken aşama ve başlangıç aşamasındaki girişimleri desteklemektedir. Türkiye'de melek yatırım ile ilgili düzenlemeler 15 Şubat 2013 tarihinde yayımlanan“Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmelik”ile yapılmıştır. Bu yönetmelikle melek yatırımcılara bazı şartları taşıması kaydıyla vergi avantajları sağlanarak yatırım yapmaları teşvik edilmiştir. Melek yatırım finansman modeli girişimcilerin finansman ihtiyacını karşılarken, istihdama, ekonomik büyüme ve gelişmeye katkıda bulunmaktadır. Devlet teşvikleri ve sağlanan vergi avantajları ile melek yatırım finansman modeli Türkiye'de girişimcilerin finansman kaynaklarının gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu çalışmada girişimcilik, girişimciliğin finansmanında alternatif bir model olan melek yatırım finansman modeli açıklanmış, dünyadaki ve Türkiye'deki melek yatırımın durumu incelenerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many entrepreneurs and companies need financing to put their opinions into practice. Primarily, new entrepreneurs apply to finance their financing needs with traditional methods. We encounter angel investment as an alternative financing method to traditional methods. The method was applied for a long time in the world, was brought in literature by english Professor William Wetzel from New Hampshire University in 1981 This financing method that many etreprenuers and investors are not aware in Turkey, generally promotes entreprenuerships that have high risk and early initiative growth potential. Regulations about angel investment in Turkey were in progress with“Regulation on Individual Participation Capital”on 15'th February, in 2013 Angel investors providing that some conditions are promoted to invest with assuring tax advantages. Angel investment financing model has made contribution to employment, economic growth and development while it suplies needs of entreprenuers. Govermental incentives and tax advantages with angel investment financing model have contirubuted to develop financing source of entreprenuers in Turkey. In this analysis, it is explained entreprenuership, angel investment financing model as an alternative of entreprenuership and made proposals by analyzing the situation of angel investment model in Turkey and the World.