Westernization of Palestinian issue in Abu Assad's films
Abu Assad'ın filmlerinde Filistin sorununun batılılaştırılması
  1. Tez No: 548769
  2. Yazar: MOHAMMAD MASALHA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ELENİ VARMAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Filistin sorunu, Filistin sinemasının başlangıcından bu yana Filistinli sinemacıların yöneldiği asıl konu olmuştur. Bu yönetmenlerin arasından biri olan Abu Assad Filistin sinemasında fenomen olmuş ve uluslar arası ün kazanmıştır. Abu Assad'ın Filistin sorununu dışa vurum tarzı, sinema dili açısından diğer Filistinli yönetmenlere göre farklılık göstermiştir. Omar, Paradise Now ve Rana's Wedding filmlerine bakıldığında sinemada batılı anlatım tarzıyla bu konuların işlendiği görülmektedir. Abu Assad'ın batılı sinema dilini profesyonelce kullanmış olması sayesinde filmleri batı dünyasında başarılı olmuştur. Filmleri batılı izleyici tarafından kabul edilmiş ve övülmüş olmasının yanında uluslar arası ödüller kazanmış ve Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar adayı gösterilmiş olmasına rağmen yerel izleyici kitleleri tarafından hoş karşılanmamış ve Abu Assad'ın metodlarını kabul edenler ve Filistin sorununu doğru yansıtmadığını düşünenler arasında ayrım oluşmuştur. Bununla birlikte, Filistin sorununa ve süregelen direniş hareketine saygısızlık yaptığı iddia edilmiştir. Görünüşe göre Abu Assad filminin etkilerini biliyordu ve kullandığı batının aşina olduğu sinema diliyle batılı seyircilerin onayını aldı. Üstelik, sinemadaki ustalığı dünyaca tanınırlığını artırdı ve önde gelen film yapım şirketleriyle ilişkilerini güçlendirdi. Özetle, bu çalışma Abu Assad'ın filmlerini sinema dili ve batılı seyircinin ilgisini çeken unsurlar açısından inceleyerek filmlerinin neden Filistin seyircisi tarafından kabul edilmediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Palestinian issue has been always the focus of films made by Palestinian directors. Amongst these directors is Abu Assad, who became a phenomenon while working in Palestinian cinema and has achieved international fame. Abu Assad expressed the Palestinian issue with a cinematic language that varied from other Palestinian directors. A quick look at Abu Assad's films shows how his films, Omar, Paradise Now, and Rana's Wedding, were filmed in western cinematic language to capture these sensitive topics. Abu Assad's professional use of western cinematic language made his films successful in the western world. Though his films were well-received and praised by the western audience, having won international festivals and even nominated for the Best Foreign Language Film in the Academy Awards, they were not well-received amongst local audiences and there was even a division in their opinion between those who agreed with Abu Assad's methods and those who claimed that Abu Assad did not properly address the Palestinian issue. Moreover, they claimed the films disrespect the Palestinian issue in areas of religion and the ongoing resistance movement. It appears that Abu Assad knew the effective means to see his films influence and gain the western audience's acceptance by using the cinematic language and elements they are familiar with. Furthermore, his proficiency in filmmaking increased his global publicity and led to his cooperation with prominent filmmaking companies in addition to working with first-class actors and actresses. To sum up, this study aims to analyze Abu Assad's films to explain the cinematic language and the western elements that drawn the western audience's attention in addition to the reasons why his films were not as well-received amongst Palestinian audiences.