Yeni Edebiyat dergisinin incelenmesi
The analysis of 'Yeni Edebiyat' magazine
- Tez No: 548770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, Dr. Turhan Bozkurt sahipliğinde ve Doğan Hızlan yönetiminde Kasım 1969'da matbuat hayatına 35 sayfalık aylık edebiyat dergisi olarak Altın Kitaplar Yayınevi'nde başlayan ve Ekim 1971'de yayın hayatından çekilen Yeni Edebiyat dergisinin 24 sayılık külliyatının biçim ve içerik bakımından incelenmesinden ibarettir. İki yıl boyunca kesintisiz yayımlanan Yeni Edebiyat dergisi, Türk okurlarına yerli ve yabancı birçok yazarı, şairi tanıtıp kitap tanıtımları, inceleme, edebiyat ve sanat dünyasından yaptığı yurt içi ve dışı haberleri, yaptığı anket, düzenlediği açık oturumlar ve sütunlarını ayırdığı sempozyumlarla dönemin dergilerinden farklılıklar göstermiştir. Dergi sütunlarında yer alan tartışma, eleştiri ve röportajlar sayesinde okurlarına eserleri ve sanatçıları tanıma imkânı sunan Yeni Edebiyat dergisi, dönemin edebî, siyasî ve sosyal zihniyetinin matbuat hayatındaki yerinin daha net anlaşılabilmesi bağlamında birçok belge ve bilginin temin edilebileceği bir kaynak niteliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study the entire corpus of Yeni Edebiyat literature magazine, consisting of 24 issues and 35 pages each, published monthly in 'Altın Kitaplar' publising house from 1969 November until 1971 October under the title and control of Dr. Turhan Bozkurt and Doğan Hızlan was analyzed in terms of style and content. Yeni Edebiyat, published over the course of 2 years continuously introduced many domestic and foreign authors and poets to Turkish readers and differed from the other literature magazines of time in the way of book launches, analyzes, surveys, local and domestic news from the literary world it made, panels and symposiums to which it allocated columns in magazine. Yeni Edebiyat magazine offering the readers chance of recognizing many authors and their works thanks to performed discussions, criticism, and interviews taking place in columns the has the characteristics of a resource in which readers supply many documents and information within the context of clear understanding of it's literal, politic, and social mentality place of it's own time.