1980 sonrası Türkiye'de görülen islami canlanma üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 7678
  2. Yazar: PETEK YURTSEVEN (KABAKCI)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZEİT Temelinde kutsal bir varlık veya varlıklara inanç yatan, belirli kural ve törenlerle yaşatılan din kurumu zamana ve topluma göre değişebilen işlevlere sahiptir. Din kurumu birçok sosyal bilimci tarafından genel olarak ve özel koşullarda incelenmiş, çeşitli kuramlar ortaya atılmıştır. Türkiye'de din üzerine çalışmalar Osmanlı imparatorluğu dönemlerine kadar usanır! 17. yüzyılda Batı karsısında yenilgilere uğramaya başlayan Osmanlı imparatorluğu ilk yenileşme girişimlerine başlamış, sonraki dönemlerde Bat il ılasma-isl am ikilemi derinleşerek düşünsel düzeydö farklılaşmalara yol açmıştır. Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmek için Batılılaşmak gerektiği ilkesine dayanan Türkiye Cumhuriyeti inkılaplarıyla islamı kişisel düzeye indirgemek amaçlanmıştır. Fakat yüzyıllardır halkın inancı ve yasam biçiminin önemli bir kesimi olan islamdan ani bir kopuş olmamış» Batı ve islam kurumları çatışması yoğun olarak yaşanmıştır. Türk düşünsel ve siyasal yaşamında da dine karsı tutum ve tavırlar düzeyinde gruplaşmalar ortaya çıkmıştır. Siyasi partilerin dine karsı aldıkları tutum1 1 ve uygulamalar siyasal planda önemli bir değerlendirme ölçütü olmuştur. 12 Eylül askeri müdahalesinden sonra Tür kiye'de dini eği 1 imi erdeki artış yeni bir tartışma ortamı doğurmuş, konu hakkında herkes birşey söyl emi stir. Araştırmamızda amaçlanan toplumsal bir olgu olan dini eği 1 i mi erdeki bu artışın bazı sosyal ve beşeri bilim dallarındaki öğretim elemanlarınca değerlendirmelerini elde edebilmektir. Araştırma, bulguları incelendiğinde günümüzdeki İslama yöneliş olgusuna karşı geliştirilen çeşitli yaklaşımlar saptanmıştır. Ayrıca öğretim elemanlarının bulundukları bilim dalları ve temel sosyalleşme birimlerine göre bazı değişik sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ The religion undur laid in its basis» belief in a sacred thing or things, kept alive with some codes and rituals has changable functions according to time and society. Religious institution has been studied by many social scientist in general and in its special conditions and various theories are asserted. The studies on religion in Turkey ar& eK t ended to Ottoman empire periods. In 17. century Ottoman empire had begun to be defeated by the West and began first renovation movements, and in comming periods Westernisation-islam dilemna become deeper and caused differentiations in thought life. Through Turkish Republic revolutions which ^re based an principle of Westernisation to reach the contemporary civilization stage, it was aimed to reduce islam to personnel level. But it didn't happen a sudden break off islam which is belief and an important, part of people's life style. It hav; densly been lived a conflict between Western and islamic institutions. In Turkish thought and political life, groups based on conduct and attitude towards religion has emerged. The arrangements and attitudes towards religion has become an important.criterion of evaluationin the political sphere. After 12 September military coup, increase in religious inclinations cause new discussions, and everybody has said something about the subject. It is aimed in our- research, to get the evaluatios of academic personnel in some departments of social sciences and humanities about this increase in religious inclinations as a social phenomenon. After research data are studied, various approaches to inclination to islam has been found. Besides, same different results wan got. according to academic personnel's departmens and socialization units.