Azerbaycan ekonomisinde dış ticaret dengesi ve para politikasının ekonomik büyüme üzerine etkisi
Foreign trade balance and monetary policy effect on economic growth in Azerbaijan economy
  1. Tez No: 548783
  2. Yazar: PANAH ALİYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ERDİNÇ DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Azerbaycan ekonomi açısından dış ticarete bağlı ülkelerdendir. Ekonomiyi etkileyen en büyük unsurlardan biri 1918 yılında Cumhuriyet kurulmasına rağmen, 1920 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine (SSCB) dahil olmasıdır. 1991 yılında ise yeni bir dönem olan bağımsızlık dönemi başlamıştır. Geçen 28 yıl içinde Azerbaycan ekonomisi büyük gelişme kaydetmiştir. İhracatı petrol ve petrol ürünleri ağırlıklıdır. İthalatında ise gıda ve tekstil ürünleri büyük paya sahiptir. Bu çalışmada öncelikle Azerbaycan ekonomisine genel çerçevede bakılmış, ekonominin sektörel yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde, Azerbaycan'ın dış ticaretine yer verilmiş, dış ticaret politikaları incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye, bölge ülkeleri ve Avrupa Birliği (AB) ile aralarında olan ticaret ilişkilerine değinilmiştir. Sonraki bölümde, Azerbaycan Merkez Bankası (AMB) ve tarihi hakkında bilgi verilmiş, amaç ve özelliklerinden bahsedilmiş, uyguladığı para politikaları ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Bir sonraki bölümde, ekonomik büyüme teorileri anlatılmıştır. Son bölümde ise, Azerbaycan ekonomisinde dış ticaret, para politikaları ve ekonomik büyüme arasında herhangi bir ilişkinin olup olmaması ekonometrik model kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan is one of the foreign trade countries. One of the major factors affecting the economy is the fact that in 1918 the Republic was established, but in 1920 it was included in the Union of Soviet Socialist Republic (USSR). In 1991 began a new era of independence period. Azerbaijan's economy has made great progress over the last 28 years. Exports are mainly petroleum and petroleum products. Food and textile products have a large share in imports. Inthisstudy, the general frame work of the economy of Azerbaijan was looked at and the sectoral structure of the economy was examined. In the second chapter, foreign trade of Azerbaijan was mentioned and foreign trade policies were examined. In addition, Turkey, countries in the region and the European Union (EU) and which aretouched on trade relations between them. In the next section, the Azerbaijani Central Bank (ECB) and given information about the history, aims and features of the mentioned, monetary policy has been implemented thoroughly examined. In the next chapter, economic growth theories are explained. In the last section, whether or not there is any relation between foreign trade, monetary policies and economic growth in the economy of Azerbaijan is examined within the scope of econometric model.