Petrol ihraç eden ülkelerin dış ticaret hadlerindeki değişmelerin gelir etkisi: Azerbaycan örneği
Income effect of changes in terms of trade of the petroleum exporting countries; Azerbaijan example
  1. Tez No: 331221
  2. Yazar: NAMİG HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Günümüzde, petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının ülke ekonomisi ve sosyal hayat üzerinde yarattığı etki bilinen bir gerçektir. Azerbaycan Cumhuriyeti, özgürlüğüne yakın bir geçmişte kavuşan ve sınırlı sayıda ülkelenin elinde olan petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahiptir. Zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olunması, Azerbaycan için bir taraftan avantaj olarak görülmekle beraber yanında bazı olumsuzlukları da taşıdığı bilinmektedir. Bu çerçevede, dış ticarette uluslararası rekabet gücünü gösteren değişkenlerden birisi olan dış ticaret hadleri ve dış ticaret hadlerinin gelir etkisi üzerine yapılmış olan bu çalışmada, Azerbaycan ın uluslararası ilişkilerinde petrolün rolü incelenmiştir. Bunun için, petrolün iktisadi gelişme surecindeki yeri, 1996-2011 yıllarını kapsayan dönemde, Nicholson ve Sachs-Dornbusch yöntemleriyle incelenmiştir. Bu dönem zarfında ülkede, 1996 yılından başlayan ekonomik gelişim süreçleri temel makroekonomik parametrelere dayanılarak detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca, petrol ihracatının toplam ihracatı içinde önemli paya sahip olan; Venezuela, Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Nijerya gibi ülkelerin de Nicholson yöntemiyle dış ticaret hadlerinin gelir etkisi hesaplanarak, Azerbaycanla karşılaştırma yapılmıştır. Diğer taraftan, Azerbaycan ekonomisinde sanayi çeşitlenmesinin olup olmamasının araştırılması da çalışmanın sonucları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, energy sources such as oil and natural gas impact on the country's economy and its social life is a well-known fact. The Republic of Azerbaijan recently gained its freedom and in the hands of a limited number of countries had oil and natural gas resources. On the one hand to have oil and gas reserves, bring to Azerbaijan advantages, but on the other hand, it carries some disadvatages too. In this thesis examined the international competitiveness of foreign trade, which is one of the variables indicating, the terms of trade and its income effect. The role of oil in the international relationship and throughout the process of economic development of Azerbaijan are also examined in this thesis by Nicholson and Sachs- Dornbusch methods during the period of 1996-2011. During this period, in the country, starting in 1996, the processes of economic development based on the basic macroeconomic parameters are described in detail. In addition, with a significant share of oil exports in total export, countries such as; Venezuela, Kazakhstan, Russian Federation, Nigeria and also Kuwait?s income effect the terms of trade are calculated and compared with Azerbaijan. On the other hand, investigateing the industrial diversification of the economy of Azerbaijan is also take part in the results of thesis .