2008 küresel finansal krizin Azerbaycan kamu kesimi dengesi ve ekonomik istikrar üzerine etkisi
The impact of the 2008 global financial crisis on Azerbaijan's public sector balance and economic stability
- Tez No: 571579
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ABD konut piyasasında 2007 yılının ikinci yarısında başlayan ciddi sorunların bir sonucu olarak, gelişmiş ülkelerdeki varlık fiyatlarındaki düşüş hane halkı refahında bir düşüşe ve bunun sonucunda da iç talepteki azalmaya, büyük yatırım bankalarının iflas eşiğine gelmesine neden olmuştur. Küreselleşme nedeniyle ekonomik ve finansal bütünleşmenin sık gerçekleştiği bu dönemde, kriz etkisi kısa bir zamanda tüm dünya ekonomilerini hızlı bir şekilde etkilemeye başlamıştır. İlk başta gelişmiş ülkelerde yaşanan istikrarsızlıklar, sonraki dönemde gelişmekte olan ülkelerden de yan geçmemiştir. Genel olarak gerçekleşen bu kriz, 1929 Ekonomik Burhan'ından sonra gerçekleşen en büyük çaplı kriz olmuştur. Küresel finansal krizin ulusal ekonomiler üzerindeki etkisi tartışılırken, her şeyden önce kriz öncesi ve kriz dönemindeki makroekonomik politikalar ve iktisadi ortamdaki değişiklikler ile hükümetlerin, işletmelerin ve hane halkının kriz durumundaki tepkisi değerlendirilmelidir. Şöyle ki, dünya ekonomisindeki kriz, finansal sektördeki normal ve uyumlu faaliyetlerin kötüleşmesi, sermaye piyasalarının kötüleşmesi, ekonomik büyümedeki yavaşlama ve ekonomideki iş kaybının yaygınlığı ile karakterize ediliyordu. 2008 yılının ortalarından itibaren önde gelen ülkelerde ipotek temerrütleri, bankaların sorunlu kredilerinin artması, tüketici harcamalarında ve yatırımlar düşüşler gözlenmiştir. 2009 yılının ilk çeyreğinde, gelişmiş ülkelerde durgunluk eğilimi ortaya çıkmış, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla keskin bir şekilde azaldı, emtia piyasaları fiyatları, finansal piyasalarda öncü endeksler düşmüş ve işsizlik artmıştır. Bu şartlar altında birçok ülkede para politikası önemli ölçüde yumuşatılmış, devlet harcamaları ve bütçe açıkları artırılmış, finansal sistem üzerindeki kontrol güçlendirilmiştir. Bu amaçla, pek çok ülkede, küresel talebi desteklemek için finansal istikrar ve ekonomik yardım programları uygulanmıştır. Azerbaycan'da finansal piyasasaların küresel finansal piyasaya ile kısmen bağımlılığı, finansal piyasadaki yabancı sermayenin düşük olması,“güvenlik yastığı”fonksiyonunu gerçekleştiren yeterli döviz rezervinin bulunması ve devletin uyguladığı politikalar, küresel krizin ülke ekonomisine etkisini azaltmada önemli rol oynamıştır. Makroekonomik göstergeler üzerinden yapılan araştırmalara göre krizden etkilenen çoğu ülkelerden farklı olarak krizin etkisiyle ülke ekonomisinin büyüme hızı düşse de, devam etmiş, enflasyon son iyirmi yıl için en yüksek düzeye çıkmış, ancak krizden hemen sonra fiyatlar genel düzeyi eski haline geri dönmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of serious problems in the US housing market that began in the second half of 2007, the decline in asset prices in developed countries led to a decline in household welfare and consequently a decline in domestic demand, leading to the bankruptcy of major investment banks. In this period of economic and financial integration that emerged as a result of globalization, the impact of the crisis in a short time began to affect all the world economies. Initially, instability in developed countries spread to developing countries in the coming period. This was the biggest crisis since the Great Depression. In discussing the impact of the global financial crisis on the country's economy, macroeconomic policies and changes in economic context, as well as the responses of governments, businesses and families to the crisis should be evaluated. Therefore, the global economic crisis was characterized by the deterioration of normal and harmonious activities in the financial and capital markets, the slowdown in economic growth and the dominance of job losses in the economy. Since mid-2008, the number of mortgage-related crimes has increased in large banks, leading to bankruptcies, consumer spending and investments. In the first quarter of 2009, developed countries experienced a stagnation trend, gross domestic product fell sharply, prices in raw material markets fell, financial market indices decreased and unemployment increased. Under these circumstances, monetary policy in many countries has weakened significantly, public spending and budget deficits have increased, and control of the financial system has been strengthened. To this end, many countries have implemented financial stability and economic assistance programs to meet global demand. The partial dependence of the financial markets on the global financial market in Azerbaijan, the low level of foreign capital in the financial market, the availability of sufficient foreign exchange reserves to perform the“security pillow”function and the policies implemented by the state played an important role in reducing the impact of the global crisis on the national economy. According to the macroeconomic indicators, unlike the countries most affected by the crisis, economic growth rates in Azerbaijan have slowed down due to the crisis, but inflation has remained at its highest level in the last two decades. After crisis, the overall price level has returned to its original state.