Ürolojide tıbbi uygulama hataları
Medical malpractices in urology
- Tez No: 548814
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çağımızın getirdiği teknolojik gelişmeler, olumsuz sosyo-ekonomik şartlar ve yoğun çalışma temposu nedeniyle insanların sağlıklarını göz ardı ettikleri bir gerçektir. Sağlıklı yaşama hakkı; tüm insanların doğuştan sahip oldukları en temel hak olmakla birlikte sağlığın korunması sürecinde hekim ve hasta ilişkisi önemli bir yer tutmaktadır. Sağlık hukukunun temel kavramlarından birisi olan malpraktis ise, bu hasta-hekim ilişkisinde sağlığın belirleyicileri arasına girmektedir. Sağlık çalışanları malpraktis vakaları sebebiyle büyük sorumluluk altındadırlar ve tıbbi müdahalelerin olumsuz sonuçlanması durumunda hukuki, ekonomik ve psikolojik açılardan haklı ya da haksız yargı kararları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Türkiye'de özellikle üroloji alanında meydana gelen malpraktisler dikkat çekecek düzeydedir ve genellikle sünnetçilik hataları, hastanın bilgilendirilmemesi, yanlış tanı, eksik tedavi, hatalı ilaç kullanımı, dikkatsizlik ve tıbbi müdahale sırasında uzman hekimin bulunmayışı nedenleriyle meydana gelmektedir. Sakatlık oluşturan ya da ölümle sonuçlanan vakalarda hasta yakınlarına tazminat hakkı doğması en doğal hakları olmakla beraber malpraktisin gerçekten hekim hatası olup olmadığının kesin olarak tespit edilmesi gereklidir. Üroloji literatüründe malpraktis konusunun diğer tıp alanlarına göre daha az işlenmesi nedeniyle çalışma konusu bu alanda seçilerek güncel veriler ışığında kaynak taraması metoduna göre malpraktis olgusu ve yargıya yansımaları ele alınmıştır. Çalışmada ürolojik malpraktis örnekleri incelenerek hukuki süreçte malpraktis vakalarının sonuçlarına değinilmiş ve ürolojide en sık meydana gelen malpraktislerin kaynaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that people ignore their health due to technological advances, adverse socio-economic conditions, and the intense pace of work of our era we have been living. The right to a healthy life that people are born with, is most fundamental right as well as a physician-patient relationship has an important place in in the process of protection of health. Malpractice which is one of the basic concepts of health law, counted as one of the determinants of health in this physician-patient relationship. Healthcare workers are under big responsibility due to malpractice lawsuits and they may be faced with right or wrong judgment legally, economically, and psychologically as a negative result of a medical intervention. Malpractice especially occurring in the field of urology in Turkey is at a remarkable level and malpractice have usually occured by the reasons of circumcising faults, misinformation, misdiagnosis, improper drug use, carelessness and lack of specialists during medical interventions. Although right to compensation forms as the most natural rigts for patients and their relatives in the cases of injuries or fatalities, it should be determined precisely whether the malpractice is caused by physician faults. The topic of this study has chosen as malpractice in urology, compared to other health issues, due to lack of data in literature, and malpractice cases and their reflections to the judiciary have been addressed by the method of literature review according to the recent data. Outcomes of legal process for urological malpractice has been mentioned by examining several cases and it is intended to determine the most common sources of malpractice occurring in urology.