İki farklı sıcaklıkta intravenöz sıvı infüzyonunun vücut sıcaklığına ve sıcaklık konfor düzeyine etkisi
The effect of intravenous fluids infusion at two different temperatures on body temperature and thermal comfort level
  1. Tez No: 622544
  2. Yazar: HÜLYA LEBLEBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Ameliyat sonrası hipotermik hastalara iki farklı sıcaklıkta (vücut sıcaklığı=36ºC ya da oda sıcaklığı=20-25ºC) intravenöz sıvı infüzyonunun hastaların vücut iç sıcaklığı değişimine ve sıcaklık konfor düzeyine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü, deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma Şubat 2019 – Haziran 2019 arasında E. Ü. Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine bağlı Üroloji kliniğinde kapalı TUR-P operasyonu geçiren ve hekim tarafından intravenöz sıvı tedavisi olarak 1000 ml %09'luk İzotonik Sodyum Klorür solüsyonu istem edilen hastalar ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, seçim kriterlerine uyan 54'ü vücut sıcaklığı grubu, 51'i oda sıcaklığı grubundan oluşan toplam 105 erkek hasta oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama araçları olarak kan ve serum ısıtıcı tıbbi cihaz, damla ayar seti, timpanik membran termometresi ve google play store ortam termometresi uygulaması kullanılmıştır. Veri toplamada; Hasta Tanıtım Formu, Hasta İzlem Formu, Sıcaklık Konfor Ölçeği kullanılmıştır. Uygulama grubundaki hastalar için intravenöz sıvının ısıtılması“Bestman Bfw-1000 Kan ve Serum Isıtıcı Tıbbi Cihaz”ile gerçekleştirilmiştir. İnfüzyon başlar başlamaz ve her 60 dk.'lık periyotlarda, vücut sıcaklığı ölçümü timpanik termometre ile yapılmıştır. Her 120 dk.'lık periyotlarda sıcaklık konforu sorgulanarak veri toplama formuna kayıt edilmiştir. Veri çözümlemesi SPSS 25.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması bakımından vücut sıcaklığı grubundaki hastalar 67.44±10.50 yıl'dır. Araştırmaya katılan hastalarda gruplar arası 60., 120., 180., ve 240.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the impact of intravenous fluid infusion on patients with postoperative hypothermia at two different temperatures (body temperature = 36ºC or room temperature = 20-25ºC) on core body temperature and thermal comfort level of patients. Method: The study was planned experimentally with randomized controlled clinical trial design. The study was implemented between February 2019 – June 2019 in Ege University Hospital Health Application and Research Center Urology Clinic. Patients who were ordered 1000 ml 0.9% Isotonic Sodium Chloride solution by the physician, undergone TUR-P operation as intravenous fluid treatment. The sample of the study consisted of total 105 males, of whom 54 experiment and of whom 51 were control. Blood and infusion warmer medical device, dosiflow, tympanic membrane thermometer and google play store ambient thermometer application were used as collection tools. In data collection; Patient Identification Form, Patient Follow-up Form, Thermal Comfort Inventory were used. The Bestman Bfw-1000 Blood and Infusion Warmer medical device was used for the warming of the intravenous fluids for the patients in the experimental group. As soon as the infusion starts and every 60 min period, body temperature was measured with tympanic thermometer. Every 120 min thermal comfort was questioned and recorded in the data collection form. Data analysis was performed with SPSS 25.0 program. Results: The mean age of the patients in the experimental group was 67.44±10.50 years.