Tarih öncesi devirlerden kavimler göçüne kadar Kafkaslarda Türk tarihi ve kültürü
Turkish history and culture in Caucasus from prehistoric times to tribes migration
  1. Tez No: 548819
  2. Yazar: SALMAN HUSEYNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türk halkları, tarihin farklı dönemlerinde farklı sebeplerle farklı mekânlara göç etmek zorunda kalmışlardır. Türk obarının devamlı göç etmeleri sonucunda onların adına göçebe, göçer evli, konargöçer gibi kavramlar tanımlanmıştır. Türklerin ilk yerlerinden başka yerlere göç etmeleri farklı sosyal ve ekonomik sebeplerle gerçekleşmiştir. Dolayısıyla göç belirtilen sebeplere yönelik olarak hayata geçirilen bir mekân değişikliği hareketidir. Orta Asya'dan gerçekleşen göçler sonucunda Türklerin hâkimiyet altına aldıkları topraklarda sosyal, siyasi, iktisadi etkiler yaşanmıştır. Çalışmanın amacı türk halklarının kavimler göçünün gerçekleşmesinden daha önceki bir dönemde Kafkasya`daki hayatlarının incelenmesidir. Bu yönde bu halkların bu dönemlerdeki tarihi ve kültürü incelenmiştir. Türklerin bu bölgede geliştirdikleri tarihleri ve kültürleri ele alınarak tez çalışması yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkish peoples have been forced to migrate to different places in different periods of history. As a result of the continuous migration of the Turkish obes, nomadic, nomadic, and nomadic concepts were defined on their behalf. The migration of Turks from their first places to other places has been realized for different social and economic reasons. Therefore, migration is a movement of space change that is implemented for the stated reasons. As a result of migrations from Central Asia, social, political and economic effects were experienced in the lands dominated by the Turks. The aim of the study is to examine the lives of the Turkish peoples in the Caucasus at a time before the migration of the tribes. In this respect, the history and culture of these peoples in these periods are examined. The histories and cultures developed by Turks in this region were studied and their thesis work was conducted.