A contemporary analysis of Industry 4.0 for logistics, supply - chain management and transportation
Endüstri 4.0 ın lojistik, tedarik zinciri yönetimi ve ulaşım için güncel bir analizi
- Tez No: 548818
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dördüncü Sanayi Devrim yada Endüstri 4.0 konsepti, kapsadığı teknolojiler ve farklı alanlardaki uygulamaları sebebiyle rağbet görmektedir. Bir bakıma yeni nesil sanayi anlayışı olarak düşünülebilecek yapıdaki bu konsept, bilişim teknolojileri ve üretim – tedarik zinciri süreçlerini birleştirerek verimlilik – etkililik oranlarını arttırarak genel maliyetleri düşürmeyi hedeflemektedir. Endüstri 4.0 konseptinin en önemli bileşenleri arasında, Nesnelerin İnterneti, Siber – Fiziksel Sistemler, Büyük Veri gibi unsurlar gösterilebilir. Tedarik zinciri ve lojistik süreçlerde kullanılacak olan Siber – Fiziksel Sistem bileşenlerinin büyük veri ve analitik konseptleri ile birleştirilmesi, ifa edilecek olan süreçlerdeki otonom yapının tesis edilmesini sağlayacaktır. Otonom yapıda işleyen süreçler, kalite, verimlilik artışını sağlamanın dışında iş – üretim aktivitelerinin esnekliğini de tesis ederek değişen şartlara karşı en hızlı biçimde aksiyon alınmasının da önünü açacaktır. Endüstri 4.0 konseptinin yok edeceği mesleklerden çok daha fazla yeni meslek gruplarını oluşturacağı öngörülmektedir. Endüstri 4.0 ile ortaya çıkacak yeni meslek grupları, insan gücünden ziyade beyin gücüne dayalı çalışan bir yapıda olacaktır. Endüstri 4.0 çatısı altında toplanan yeni teknolojilere ve esnekliğe uyum sağlayabilen yeni meslek grupları eğitim, teknik beceri, nitelik ve gelir bakımından üst bir noktada bulunacaktır. Organizasyonların, Endüstri 4.0 ile geçirecekleri değişim ve dönüşüm süreçlerini doğru biçimde yönetmeleri, bu yolla elde edebilecekleri avantajları değerlendirmeleri ve sürdürülebilirliği sağlamalarına yönelik tüm ön hazırlıkları ve planlama safhalarını doğru biçimde organize etmeleri en önemli gerekliliklerin başında gelmektedir. Genel olarak bu çalışmada, Endüstri 4.0 konseptinin implementasyonu, yeni iş modelleri ve iş süreçlerinin dizaynı, sürdürülebilirlik ve dairesel ekonomi modelinin Endüstri 4.0 süreçleri ile ifa edilmesi gibi konularla ilgili yapılan araştırmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fourth Industrial Revolution or Industry 4.0 concept is in demand due to the technologies it covers and its applications in different fields. In a way, this concept, which can be considered as a new generation industry concept, aims to reduce the overall costs by increasing the efficiency - effectiveness ratios by combining information technologies and production - supply chain processes. Among the most important components of the Industry 4.0 concept are: Internet of Things, Cyber - Physical Systems, Big Data. Combining the Cyber - Physical System components that will be used in the supply chain and logistics processes with the big data and analytical concepts will enable the autonomous structure in the processes to be performed. The processes that operate in autonomous structure, besides providing quality, productivity increase, will also provide flexibility to work - production activities and pave the way for action in the fastest way against changing conditions. It is foreseen that the Industry 4.0 concept will create more new occupational groups than the professions to be destroyed. The new professional groups that will emerge with Industry 4.0 will be based on brain power rather than manpower. New occupational groups that can adapt to new technologies and flexibility gathered under the roof of Industry 4.0 will be at the top point in terms of education, technical skills, quality and income. It is one of the most important requirements for organizations to properly manage the change and transformation processes they will undergo with Industry 4.0, to evaluate the advantages they can achieve in this way and to organize all the preliminary preparations and planning stages in order to ensure sustainability. In general, this study, the implementation of Industry 4.0 concept, new business models and design of business processes, sustainability and circular economy model Industry 4.0 processes are carried out on issues such as the implementation of the subject.