Periodontitisin pulpa hassasiyetine etkisinin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of the effect of periodontitis on pulp sensibility
- Tez No: 548839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSLAN TERLEMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasının amacı periodontitisin pulpa hassasiyeti üzerindeki etkisini elektrikli pulpa testi ve soğuk testi aracılığıyla klinik olarak incelemektir. Bununla birlikte periodontal hastalığın hangi aşamada pulpa dokusunun klinik cevabını etkilemeye başladığının değerlendirilmesi, konuyla ilgili literatürdeki eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya klinik ve radyografik incelemeler sonucu periodontitis teşhisi konulmuş 130 bireyin 110 adet tek köklü ve 65 adet çok köklü dişi dahil edildi. İlgili dişlerin kontralateralinde bulunan 110 adet tek köklü ve 65 adet çok köklü diş kontrol grubu olarak kullanıldı. Tek ve çok köklü dişlerde klinik ataçman seviyesi (KAS), sondlama derinliği (SD), diş eti çekilmesi (DEÇ) ve alveoler kemik kaybının (AKK) diş apeksine ulaşma durumu değerlendirildi. Bu parametrelere ek olarak çok köklü dişlerde furkasyon defektinin derecesi değerlendirildi. Çalışmada yer alan tek köklü ve çok köklü dişlere soğuk testi (ST) ve elektrikli pulpa testi (EPT) uygulandı. Bu iki teste zıt yanıt veren dişler çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of periodontitis on pulp sensibility by means of electrical pulp test and cold test. As a result, it is aimed to evaluate when periodontal disease starts to affect the clinical response of pulp tissue, and to eliminate the deficiency in the related literature. In this study, 110 single-rooted and 65 multi-rooted teeth were included in 130 patients who were diagnosed with periodontitis as a result of clinical and radiographic examinations. 110 single rooted and 65 multi-rooted teeth that were contralateral to the relevant teeth were used as the control group. The clinical attachment level (CAL), probing depth (PD), gingival recession (GR) and level of alveolar bone loss (ABL) according to dental apex were evaluated in single and multi-rooted teeth. In addition to these parameters, the degree of furcation defect was evaluated in multi-rooted teeth. Cold test (CT) and electric pulp test (EPT) were applied to single-rooted and multi-rooted teeth in the study. The teeth that were opposed to these two tests were excluded from the study.