Süt dişlerine uygulanan zirkonyum pediatrik kuronlar ile paslanmaz çelik kuronların sonlu elemanlar stres analizi kullanılarak karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of zirconium pediatric crowns and stainless steel crowns applied to primary teeth using finite element stress analysis
- Tez No: 548838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KORKUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapılan bu tez çalışmasının amacı, süt dişlerine uygulanan paslanmaz çelik kuron ve pediatrik zirkonyum kuron materyallerinin okluzal ve lateral kuvvetler altındayken diş dokularına yansıttıkları streslerin incelenip klinik kullanımları sonucunda restoratif materyaller ve dental dokularda oluşabilecek olası durumların öngörülmesi amacıyla sonlu elemanlar stres analizinin (SESA) gerçekleştirilmesidir. Herhangi bir çürük veya defekti bulunmayan sağlıklı diş modeli ile full kuronal restorasyon uygulanmış 4 farklı modele ANSYS programı üzerinde maksimum ısırma kuvveti ve lateral kuvvetleri taklit etmek amacıyla 245 N'luk kuvvetler uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen restoratif materyaller paslanmaz çelik kuron ve pediatrik zirkonyum kuron, yapıştırıcı simanlar ise cam iyonomer siman ve dual cure rezin simandır. Tüm modellerin SESA gerçekleştirilip çalışma modellerinden elde edilen Von Mises stres değerleri sağlam diş dokusunda oluşan stresler ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Pediatrik zirkonyum kuron uygulanmış modellerde oluşan streslerin tüm durumlarda paslanmaz çelik kuron uygulanmış modellerde oluşan streslere oranla belirgin olarak daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Pediatrik zirkonyum kuron uygulanmış modellerde elde edilen değerler sağlam diş modelinde ölçülen değerlerden daha düşük bulunmuştur. Pulpa dokularında oluşan stresler incelendiğinde ise tüm analizlerde, modellerin tümü sağlam diş modelinde ölçülen stres değerleri ile benzer sonuçlar göstermiştir. Dual cure rezin simanın her iki restoratif materyal ile kullanımı sonucunda da dentin ve pulpaya cam iyonomer siman kullanımına kıyasla daha düşük stresler iletildiği görülmüştür. Bu çalışmaya dahil edilen tüm materyallerin maksimum çiğneme kuvvetleri karşısında yeterli dayanıklılığa sahip olduğu görülmüş, diş dokuları üzerinde ölçülen streslerin doğal dişlerde oluşan stres değerleri ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. Özellikle pediatrik zirkonyum kuron uygulanmış dişlerde ölçülen düşük stres değerleri sonucunda bu kuronların klinik kullanımları ile diş dokularında hasar gözlenmeyeceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to perform FESA to analyze the stresses the stainless steel crown and primary prefabricated zirconia crown materials applied to the primary teeth while under the occlusal and lateral forces in order to predict possible situations that may occur in restorative materials and dental tissues as a result of their clinical use. 245 N of force was applied to simulate the maximum bite force and lateral forces with ANSYS programs on 4 different model that were subjected to full crown restoration and healthy tooth model without decay or defects. The restorative materials included in this study are stainless steel crown and primary prefabricated zirconia crown, and the adhesive cements included in this study are glass ionomer cement and dual cure resin cement. Von Mises stress values obtained from all models which performed FESA were evaluated by comparing with the stresses occurring in the healthy tooth. It has been determined that the stresses occurring in the primary prefabricated zirconia crown models are significantly lower than those in the stainless steel crown applied models in all cases. The values obtained in primary prefabricated zirconia crown applied models were found to be lower than the values measured in the healthy tooth model. When the stresses in the pulp tissues were examined, in all analyzes, all of the models showed similar results with the stress values measured in the healthy tooth model. The use of dual cure resin cement with both restorative materials has been shown lower stress values in dentin and pulp than use of glass ionomer cements. All of the materials included in this study were found to have adequate durability against the maximum bite forces and it was observed that the stress measured on the dental tissues was in accordance with the stress values occurring in the healty teeth. Especially, as a result of low stress values measured in primary prefabricated zirconia crown applied teeth, it is predicted that clinical use of these crowns will not damage the dental tissues.