Apikal periodontitisli süt molar dişlerde tek seans kanal tedavisi sonrası kriyoterapi uygulamasının ve düşük seviyeli lazer uygulamasının post operatif ağrıya etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of cryotherapy application and low level laser therapy on post-operative pain after single session root canal treatment in primary molar teeth with apical periodontitis
- Tez No: 741696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞENGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı apikal periodontitisli süt molar dişlerin endodontik girişimlerinde düşük seviyeli lazer terapi (DSLT) ve kanal içi kriyoterapi uygulamalarının postoperatif ağrıya olan etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada 75 hasta randomize olarak kontrol, DSLT ve kriyoterapi gruplarına ayrılmıştır. Kök kanal tedavileri tek seansta Ni-Ti (EndoArt) eğeleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hastaların preoperatif, 1., 3., 5. ve 7. günlerdeki ağrı şiddetleri Wong Baker görsel ağrı skalası, preoperatif ve 7. gündeki perküsyon hassasiyeti ise VAS skalası kullanılarak kaydedilmiştir. Grupların farklı zamanlardaki ağrı skorları karşılaştırılmıştır. Postoperatif ağrı üzerine en etkili faktörü (grup, cinsiyet, yaş, diş numarası, çene, postoperatif analjezik kullanımı, pulpa vitalite durumu, preoperatif ağrı ve preoperatif perküsyon ağrısı) belirlemek için lojistik regresyon analizi kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi 0.05 önem seviyesinde yapılmıştır. Bulgular: Postoperatif ağrı skorları üzerinde DSLT ve kriyoterapi uygulamalarının etkili olduğu gözlenmiştir (p=0.01).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of low-level laser therapy (LLLT) and intracanal cryotherapy applications on postoperative pain in endodontic interventions of primary molar teeth with apical periodontitis. Material and method: In the study, 75 patients were randomly divided into control, LLLT and cryotherapy groups. Root canal treatments were performed in a single session using Ni-Ti (EndoArt) files. The pain intensity of the patients on the preoperative, st, 3rd, 5th and 7th days were recorded using the Wong Baker visual pain scale, and the percussion sensitivity on the preoperative and 7th days was recorded using the VAS scale. The pain scores of the groups at different times were compared. Logistic regression analysis was used to determine the most effective factor on postoperative pain (group, gender, age, tooth number, jaw, postoperative analgesic use, pulp vitality status, preoperative pain and preoperative percussion pain). Statistical analysis of the data was performed at the 0.05 significance level. Results: It was observed that LLLT and cryotherapy applications were effective on postoperative pain scores (p=0.01).