Zeranol ve Nandrolon'un (19-nortestosteron hekzafenil-propiyonat) Akkaraman ırkı erkek kuzularda, canlı ağırlık artışı, FSH, LH, total testosteron ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
The Effcets of zeranol and nandrolone (19-nortestosteron hekzaphen ilpropionate), on the weight gain, total testosterone, FSH, LH, and some biochemical parameters in Akkaraman male lambs
  1. Tez No: 54886
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRDAL DAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
55 8. ÖZET Bu çalışmada, anabolizan amaçla kullanılan maddelerden zeranol ve nandrolon ( 19- nortestosteron hekzafenilpropiyonat )'un canlı ağırlık artışı, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, klor, üre nitrojeni, total testosteron, FSH ve LH üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan hayvan materyalini; ortalama 6 aylık ve canlı ağırlık ortalamaları 27.58 ± 3.46 kg olan 35 adet Akkaraman ırkı, karakaş varyetesi erkek kuzu oluşturmuştur. Hayvanların yeme alıştırma, antiparaziter ilaç uygulaması ve gerekli aşılar yapıldıktan sonra canlı ağırlıkları tartılarak, grup ortalamaları birbirine yakın olacak şekilde 10 adet kuzu kontrol grubu, 12 adet nandrolon ve 13 adedi de zeranol grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Nandrolon grubu kuzulara ayda bir olmak üzere, iki kez nandrolon 1.1 mg/kg dozunda kas içi uygulanmıştır. Zeranol grubu hayvanlara ise hayvan basma 12 mg zeranol kulak arkasına implante edilerek deneme 12 hafta boyunca sürdürülmüştür. Anabolizan madde uygulamasının canlı ağırlık artışı üzerindeki etkisi önemsiz bulunmuştur ( P>0.05 ). Kalsiyum değerlerinde kontrol ve deneme grupları arasında farklılıklar bulunmuştur. Altıncı haftada kontrol ve nandrolon grubu kalsiyum değerleri arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmazken ( P>0.05 ), zeranol grubu kalsiyum değerleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında daha düşük bulunmuştur ( P0.05 ). Nandrolon ve zeranol grubu kuzuların total testosteron değerlerinde istatistik! olarak önemli düzeyde düşüşler tespit edilmiştir ( P0.05 ). Kontrol grubu FSH değerleriyle karşılaştırıldığında, deneme gruplarının FSH değerlerinde istatistiki olarak bir fark tespit edilememiştir (P>0.05). Sekizinci haftaya kadar olan zamanda, kontrol grubu LH değerleriyle, nandrolon ve zeranol grubu LH değerleri arasında istatistiki olarak önemli bir fark saptanamamıştır ( P>0.05 ). Sekizinci haftada yapılan ölçümlerde, zeranol grubunda LH düzeyleri 1.225 ± 0.84 mlU/mL olarak ölçülürken, nandrolon grubunda aynı değer 0.387 + 0.02, kontrol grubunda 0.560 ± 0.10 mlU/mL olarak belirlenmiş ve istatistiki olarak fark önemli bulunmuştur ( PO.05 ).
Özet (Çeviri)
57 9. SUMMARY In this study, effects of zeranol and nandrolone (19-nortestosteron hekzaphenilpropionate), used as anabolic agents, on the weight gain, calcium, magnesium, sodium, potassium, chloride, blood urea nitrogen (BUN), total testosterone, follicle- stimulating hormone (FSH) and luteinizing hormone ( LH ) in male lambs were investigated. Thirty five Karakaş variety of Akkaraman lambs, aging around six month and weighing 27.58 + 3.36 kg, were used. Animals, after being vaccinated, given antiparasiter drug and being let to getting used to food, were divided into three treatment groups according to the their weight; 10 control, 12 nandrolone administered and 13 zeranol implanted groups. Although 1. 1 mg/kg nandrolon was injected ( intramuscular, IM ) twice ( a month time interval between each injection ), zeranol was implanted 12 mg to the base of the each animal's ear. Experiment lasted 12 weeks. Effects of these anabolic agents on weight-gain of lambs were not statistically significant ( P>0.05 ). There was significant difference between the calcium level of control group and these of treatment groups. Although the calcium level of control group was not different than that of nandrolon group, the calcium level of zeranol group was significantly (P0.05 ) between serum sodium, potassium, clor and BUN levels of each groups during the experimental period. Total testosterone levels of zeranol implanted and nandrolon administered groups significantly decreased ( P0.05 ) among total testosterone levels of any groups in the end in twelfth week ( of experiment ). There was not any statistically significant difference ( P>0.05 ) between serum FSH levels of any groups during the experiment period. The difference of LH levels between the control group and administered groups were in significant ( P>0.05 ) until eighth week of experiment. LH levels increased significantly ( PO.05 ) in zeranol implanted group (1.225 ± 0.84 mlU/mL in zeranol group, 0.387 ± 0.02 mlU/mL in nandrolon group and 0.560 ±0.10 mlU/mL in control group ) when compared to the nandrolon administered group and the control group in the eighth week of the experiment.