Zeranol implante edilen kuzuların bazı iç salgı bezleri ile genital organlarındaki patolojik bulgular
  1. Tez No: 49315
  2. Yazar: M. YAVUZ GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN KÖKÜUSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
50 6-ÖZET Bu çalışmada zeranol (Ralgro®) implante edilen kuzuların genital organları ile bazı iç salgı bezlerinde meydana gelen değişiklikler değerlendirilmiştir. Çalışmada 3 deneme ve 1 kontrol grubu olmak üzere, toplam 32 adet, 3 aylık (± 10 gün) erkek, Akkaraman ırkı kuzu kullanıldı. Deneme grubundaki kuzuların kulak derileri altına sırasıyla 12 mg (I. grup), 24 mg (II. grup) ve 96 mg (III. grup) zeranol implante edilerek, 33 gün sonra nekropsileri yapıldı. Kuzulardan alınan doku ve organ örnekleri %10'luk tamponlu formalin solüsyonunda tespit edildikten sonra, bilinen yöntemlerle hazırlanan 5-6 \ım. kalınlığındaki kesitler hematoksilen-eosin (HE); ayrıca testis, epididimis ve adrenden alınan kesitler periyodik asit-Schiff (PAS) ve Masson'un üçlü boyama tekniği; hipofizden alınan kesitler ise Mallory boyama tekniklerine göre boyandı. Adenohipofizde asidofil hücrelerin sayı ve büyüklük olarak arttığı, buna karşılık bazofil hücrelerin ise azaldığı gözlendi. Zeranolun etki mekanizmasının tiroid bezi yoluyla olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
52 7- SUMMARY This experiment was conducted to examine the changes on the reproductive organs and some endocrine glands in zeranol (Ralgro®) implanted lambs. Three-months old thirtytwo male Akkaraman lambs were used for this study. The treatment groups were implanted subcutaneously at the ear of the lambs with 12 mg (Group I), 24 mg (Group II) and 96 mg (Group III) zeranol. The non-treatment group was served as control. After 33 days, all the lambs were slaughtered and tissue samples from lambs were fixed in 10 % neutral buffered formaline and processed sections cut 5-6 um-thick sections and stained with hematoxylin and eosin. Selected tissue sections from testes, epididymis and adrenal glands were stained with periodic acid Schiff (PAS) and Masson's trichrom and, from pituitary glands with Mallory's staining methods. The acidophil cells showed a significant increase in number and size, however, there was a significant decrease in number and size of basophil cells in the pars distalis of pituitary glands. The results of the study implied that the possible mode of action for zeranol implantation was not mediated through thyroid gland.