Sabahattin Ali'nin romanlarında söz varlığı
Vocabulary in Sabahattin Ali's novels
- Tez No: 548874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE YAZICI ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma kapsamında Sabahattin Ali'nin romanları incelenerek söz varlığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Yapılan ön çalışmada Sabahattin Ali ile ilgili akademik çalışmalar ve yazılmış eserler incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Sabahattin Ali'nin romanlarındaki söz varlığını tüm yönleriyle inceleyip güncel söz varlığı tekniklerini kullanarak çıkarsamalar yapmaktır. Yazarın romanları; İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf ve Kürk Mantolu Madonna incelenerek, bu eserlerde geçen sözcüklerin sıklık tablosu yapılmıştır. Her kitap için söz varlıklarını oluşturan dilsel öğelerin sıklık ve yüzdelerinin belirtildiği çizelgeler oluşturulmuştur. Bu tablolardan hareketle de hangi konuların ön plana çıktığı saptanmıştır. Ayrıca yazarın yaşadığı dönem göz önünde tutularak dönemi anlamamıza yardım edecek sözcükler üzerinde durulmuştur. Yazarın siyasi duruşu, yaşadığı maddi problemler, siyasi çalkantılar ve olaylara bakış açısı yine söz varlığından hareketle anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the vocabulary in Sabahattin Ali's novels. In the preliminary work, related studies and books written about Sabahattin Ali were examined. Our purpose in this study is to examine the vocabulary from all angles using contemporary vocabulary techniques. Author's novels; İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf, and Kürk Mantolu Madonna have been analyzed and their frequency tables were obtained. Frequency and percentage tables of the linguistic elements that make up the vocabulary are given for each book. Using these tables, prevalent subjects were determined. In addition, the work focused on the words that will help understanding the period in which the writer lived. The political stance of the author, the financial problems he has experienced, the political turmoil, and his perspective have been analyzed through the vocabulary.