Katalaz aktivitesi üzerine azinphos-methyl ve dimethoate pestisitlerinin etkisi
Effect of azinphos-methyl and dimethoate pesticides on catalase activity
- Tez No: 548875
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HASAN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada azinphos-methyl ve dimethoate pestisitlerin sığır karaciğer katalaz enzim aktivitesi üzerine olan etkisi incelenmiştir. Katalaz enzimi azinphos-methyl ve dimethoate'ın 0'dan 500 ppm'e değişen derişimlerine maruz bırakılmıştır. Azinphos-methyl ile etkileşen katalaz aktivitesinde geri dönüşümsüz inhibisyon gözlemlenmiştir. Dimethoate'ın 25, 50 ve 100 ppm derişimlerinde katalaz enzim aktivitesinde düşüş gözlemlenirken, 250 ve 500 ppm derişimlerinde katalaz enzim aktivitesinde artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of azinphos-methyl and dimethoate pesticides on bovine liver catalase enzyme activity was investigated. The catalase enzyme was exposed to concentrations ranging from 0 to 500 ppm of azinphos-methyl and dimethoate. Irreversible inhibition was observed in catalase activity interacting with azinphos-methyl. Decreas in catalase enzyme activity was observed at the concentration of 25,50 and 100 ppm dimethoate while and increase in catalase enzyme activity was observed at the concentrations of 250 and 500 ppm dimethoate.