Kifoplasti ve vertebroplasti tekniği ile yerleştirilen pedikül vidalarının sıyırma kuvvetlerinin karşılaştırılması
Comparison of shearing forces of pedicle screws that placed with kyphoplasty and vertebroplasty techniques
- Tez No: 548893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BEKLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada iki farklı vidalama tekniği biyomekanik olarak karşılaştırılarak, osteoporotik omurga hastalıklarının cerrahi tedavisinde kullanılan pedikül vidalarında yetmezliğin önlenebilmesi ve daha stabil bir fiksayon materyali elde edilebilmesi amaçlandı. Bunun için, 15 adet lomber koyun omuru korpusunda kırık oluşturuldu. Vertebroplasti ve kifoplasti teknikleri ile çimentolama sonrası vidalama yapıldı. Daha sonra, biyomekanik olarak bu vidalar test edildi. Bulguların istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prevent failure of pedicle screws that is used for surgical treatment of osteoporotic spine diseases and to obtain a more stable fixation material by biomechanic comparing of two different screwing technique. In order to achieve that we created fracture in corpuses of 15 sheep lomber spine. Screwing were performed subsequent to injecting cement according to vertebroplasty and kyphoplasty techniques. Afterward, these screws were biomechanically tested.