Osteoporotik vertebra kırığı olan hastaların tedavisinde vertebroplasti ve kifoplasti yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Treatment of patients who have osteoporotic vertebral fractures evaluate effectivity of vertebroplasty and kiphoplasty procedures.
- Tez No: 225350
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ AYKIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada osteoporoza ikincil olarak en sık görülen, ciddi bir ağrı ve işlev kaybına neden olan vertebra kırıklarının tedavisinde, perkütan vertebra güçlendirme işlemleri olan ?vertebroplasti ve kifoplasti? ameliyatlarının işlevsel ve radyolojik etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Ocak 2004 ve Eylül 2007 tarihleri arasında bel ağrısı nedeniyle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na başvuran hastalar arasında yapılan fizik muayene ve radyolojik incelemeleri sonucunda osteoporotik vertebra kırığı saptanan hastalar değerlendirildi. En az 4-6 hafta konservatif tedaviye rağmen ağrı şikayetleri devam eden ve yapılan radyolojik incelemelerinde kaynamama bulguları bulunan hastalara vertebroplasti ve kifoplasti uygulandı. Takipleri yapılabilen 43 hasta değerlendirildi. Toplam 48 seviye vertebraya vertebroplasti ve kifoplasti uygulandı. Bu hastalardan 22'sine 24 seviye kifoplasti ve 21 hastaya ise 24 seviye vertebroplasti gerçekleştirildi. Kifoplasti uygulanan hastaların 17'si kadın 5'i erkekti. Ortalama yaş 73 yıl (63-86 yıl arası) idi. Vertebroplasti uygulanan hastaların 16'sı kadın 5'i erkek idi ve ortalama yaş 74,7 yıl (65-87 yıl arası). Ortalama takip süresi 26 ay (4?48 ay arası) idi.Bulgular: Toplam 48 seviye vertebraya vertebroplasti ve kifoplasti uygulandı. Bu hastalar radyolojik, görsel ağrı cetveli ve Oswestry sakatlık oranı dikkate alınarak değerlendirildi. İstatiksel değerlendirilme yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM OF THE STUDY: Among the fractures present secondary to osteoporosis, the vertebral fractures are the most commonly seen fractures and cause severe pain and functional impairment. This study aimed to evaluate the functional and radiologic efficacy of percutaneous vertebral augmentation procedures including vertebroplasty and kyphoplasty in the treatment of osteoporotic vertebral fractures.MATERIALS AND METHOD: Between January 2004 and September 2007, patients admitted to Gazi University Faculty of Medicine Department of Orthopaedics and Traumatology because of back pain evaluated and patients with osteoporotic vertebral fractures confirmed with physical examination and radiographic evaluation participated in the study. Patients who are still symptomatic despite of at least 4-6 weeks of conservative treatment and the patients with nonunion in the radiologic evaluation underwent either vertebroplasty or kyphoplasty procedure. 43 patients with adequate follow-up participated in this study. Total number of 48 vertebral segments underwent to vertebroplasty or kyphoplasty (22 patient 24 segment kyphoplasty and 21 patients 24 segment vertebroplasty). In the patients of kyphoplasty group 17 were women and 5 were men. Average age was 73 years (between 63-86 years). In the patients of vertebroplasty group 16 were women and 5 were men and the average age of this group was 74,7 years (between 65-87 years). The average follow-up period was 26 months (between 4?48 months).RESULTS: All patients are evaluated with visual analog scale and Oswestry disability index functionally and radiologically with anteroposterior and lateral views regarding sagittal index.