Mineralokortikoid, ouabain ve mieralokortikoid-ouabain kombinasyonlarının hipertansiyon gelişimindeki etkileri
- Tez No: 54891
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VII. ÖZET Bazı koşullar altında birçok hayvanın plazmasının sodyum pompasını baskılayabildiğine ilişkin güçlü kanıtlar vardır. Bu durumların birçoğuna tuz yüklenmesi, volüm artışı ve hipertansiyon eşlik eder. Diğer bazı kanıtlar pompa defektinin ouabain benzeri bir humoral ajanla ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışmada kan basıncı üzerinde deoksikortikosteron (DOC) ve ouabainin etkilerini değerlendirmek için farklı dozlarda DOC (5 mg, 10 mg), ouabain (1 mg, 2 mg) ve DOC (5 mg) ile giderek artan dozlarda ouabain (0.05 mg,0.1 mg, 0.25 mg ve 1 mg) kombinasyonları beş hafta süreyle haftalık dozlar şeklinde tek böbrekli sıçanlara enjekte edildi. Biz 5 mg'lık DOC veya verdiğimiz tüm ouabain dozlarının ayrı ayrı verildiği sıçanların kan basınçlarının kontrol sıçanlarınınkine göre belirgin farklılık göstermediğini saptadık. Buna karşın DOC'nın daha yüksek dozunda (10 mg) ve DOC (5 mg) ile ouabain (0.25 mg-1 mg) kombinasyonlarında sıçanların kan basınçları kontrol sıçanlarınınkilere göre belirgin şekilde yüksekti. Mevcut sonuçlar uzun süreli ouabain verilmesinin hipertansiyona sebep olmadığını, halbuki düşük doz DOC ile ouabain kombinasyonunun yüksek doz DOC'nın oluşturduğuna benzer şekilde hipertansiyona yolaçtığını göstermektedir. Sonuç olarak ouabainin düşük doz mineralokortikoidlerin hipertansif etkisini artırdığı söylenebilir. 55
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY There is abundant evidence that under some conditions, the plasma of many animals is able to supresse the sodium pump. Many of these situations are associated with salt loading, volum expansion and hypertension. Certain other evidence suggest that pump defect releated an ouabain like humoral agent. In this study to evaluate actions of deoxycorticosteron (DOC) and ouabain on blood pressure, graded doses of DOC (5 mg, 10 mg), ouabain (1 mg, 2 mg) and a combination of DOC (5 mg) and graded doses ouabain (0.05 mg, 0.1 mg, 0.25 mg and 1 mg) were injected into uninephrectomized rats weekly for 5 weeks. We find that blood pressure of rats given 5 mg DOC or ouabain alone wasn't significantly different compared with control rats. However, the blood pressures of rats given the larger dose DOC (10 mg} and the combinations of DOC (5 mg) and ouabain (0.25mg, 1mg) were markedly higher than control rats. The present results show that long-term administration ouabain does not produce hypertension, whereas a combination of small dose DOC and ouabain produce hypertension like large dose DOC. In conclusion, ouabain amplifies the hypertensive action of small doses mineralocorticoids. 56