Kronik serebral hipoperfüzyon oluşturulan overektomize dişi sıçanlarda mineralokortikoid reseptör antagonistinin hipokampal fonksiyonlar üzerine etkileri
The effects of mineralocorticoid receptor antagonist on hippocampal functions in ovariectomized female rats with chronic cerebral hypoperfusion
  1. Tez No: 967013
  2. Yazar: MERYEM ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE SAYAN ÖZAÇMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kronik serebral hipoperfüzyon (KSH), yaşlanan nüfusla birlikte insidansı giderek artan ve özellikle postmenopozal kadınları daha çok etkileyen vasküler demansın esas nedenidir ve bilişsel bozukluk için önemli bir predispozan faktördür. Mevcut çalışmada KSH'de hipokampal fonksiyonlardaki bozulmaya farklı dozlarda uygulanan mineralokortikoid reseptör antagonisti spironolaktonun etkisini araştırmayı, olası etki mekanizmalarını açıklamayı amaçladık. Çalışmamızda ağırlıkları 130-190gr arasında değişen 2 aylık 48 adet dişi WistarAlbino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar vücut ağırlıkları dikkate alınarak rastgele ve her grupta 12 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Bu gruplar 1) Kontrol, 2) KSH, 3) KSH+SPİ25, 4) KSH+SPİ50. Tüm hayvanların cerrahi olarak bilateral over dokuları çıkarıldı ve menopozun yerleşmesi için 5 hafta beklenildi. KSH modifiye bir model kullanılarak önce sağ, bir hafta sonra sol ortak karotis arterlerin ligasyonu ile oluşturuldu. Spironolakton 25mg/kg ve 50mg/kg olacak şekilde sırasıyla 3. ve 4. grup hayvanlarına oral gavaj yoluyla 21 gün boyunca uygulandı. KSH'nin ve spironolaktonun öğrenme ve hafıza performansları üzerindeki etkilerini değerlendirmek için Morris su labirenti testi kullanıldı. Deney sonunda hayvanların kan basınçlarına ve kalp hızlarına bakıldı ve feda edildi. Hipokampal CA1 ve CA3 bölgelerindeki sağlam nöron sayıları histopatolojik H&E boyama ile uzman bir patolog tarafından değerlendirildi. Ayrıca beyin dokusundan MDA, protein karbonilleri, katalaz, GSH düzeyleri ve hipokampal dokudan NRF2, IL-1B, TNF-A, NLRP3, JAK2, STAT3, BDNF, CREB, CaMKII, GLT-1, AChE düzeyleri belirlendi. Morris su labirenti testi sonuçlarına bakıldığında öğrenmenin göstergesi olan platformu bulma süresinin KSH ile uzadığı ve hafızanın göstergesi olan son gün hedef kadranda geçirilen sürenin KSH ile kısaldığı gözlendi. Spironolakton tedavisinin KSH'nin öğrenme ve hafıza üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı, beyin MDA ve protein karbonilleri düzeylerini azaltırken katalaz ve GSH düzeylerinde artışa neden olduğu görüldü. Ayrıca hipokampal NRF2, CREB, CaMKII düzeylerinde artışa GLT-1 ve AChE düzeylerinde azalmaya neden olduğu belirlendi. IL-1β, TNF-α, NLRP3, JAK2, STAT3, BDNF düzeylerinde verilen her iki dozun da etki etmediği gözlendi. Mevcut çalışmadan elde ettiğimiz bulgulara göre spironolaktonun özellikle 50mg/kg dozunun kan basıncını düşürmedeki etkisinden bağımsız olarak oksidatif hasarı, sinaptik disfonksiyonu, nörotransmisyon sistemlerdeki bozulmayı iyileştirebileceğini göstermiştir. Ayrıca hem CA1 hem de CA3 bölgelerindeki sağlam nöron sayılarını ve hipokampal fonksiyonları koruyarak bilişsel düşüşü hafifletmede etkili olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma literatürdeki KSH'de hipokampal fonksiyonlardaki bozulmaya ve bilişsel düşüşe spironolaktonun etkilerini ve olası mekanizmaları inceleyen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Chronic cerebral hypoperfusion (CCH) is a primary cause of vascular dementia, the incidence of which is increasing in the aging population, particularly affecting postmenopausal women. It is considered a major predisposing factor for cognitive impairment. The aim of the present study was to investigate the effects of the mineralocorticoid receptor antagonist spironolactone, administered at different doses, on hippocampal dysfunction induced by CCH, and to elucidate possible underlying mechanisms. A total of 48 female Wistar Albino rats (2 months old, weighing 130–190 g) were used. Based on body weight, the rats were randomly divided into four groups with 12 rats in each: (1) CONTROL, (2) CCH, (3) CCH+SPI25, and (4) CCH+SPI50. All animals underwent bilateral ovariectomy to induce menopause, and were kept for 5 weeks post-surgery to allow menopausal state to stabilize. CCH was induced using a modified two-step procedure by ligating the right common carotid artery followed one week later by the left. Spironolactone was administered orally by gavage at doses of 25 mg/kg and 50 mg/kg daily for 21 days in groups 3 and 4, respectively. To assess the effects of CCH and spironolactone on learning and memory, the Morris water maze test was employed. At the end of the experiment, blood pressure and heart rate measurements were taken, and the animals were sacrificed. Neuronal density in the CA1 and CA3 regions of the hippocampus was evaluated by a pathologist using hematoxylin and eosin (H&E) staining. Additionally, biochemical analyses were conducted to determine levels of malondialdehyde (MDA), protein carbonyls, catalase, and glutathione (GSH) in brain tissue, as well as hippocampal levels of NRF2, IL-1β, TNF-α, NLRP3, JAK2, STAT3, BDNF, CREB, CaMKII, GLT-1, and AChE. Results from the Morris water maze test revealed prolonged latency to find the platform and reduced time spent in the target quadrant in CCH animals, indicating impaired learning and memory. Spironolactone treatment ameliorated these cognitive deficits. It significantly reduced MDA and protein carbonyl levels, while increasing catalase and GSH levels. Furthermore, spironolactone elevated hippocampal levels of NRF2, CREB, and CaMKII, while decreasing GLT-1 and AChE levels. No significant changes were observed in IL-1β, TNF-α, NLRP3, JAK2, STAT3, or BDNF levels with either dose. Findings from this study suggest that especially the 50 mg/kg dose of spironolactone may alleviate oxidative damage, synaptic dysfunction, and impairments in neurotransmission systems independently of its blood pressure-lowering effects. It also appears to preserve the number of viable neurons in both CA1 and CA3 regions, thereby enhancing hippocampal function and mitigating cognitive decline. This is the first study in the literature to examine the potential effects and mechanisms of spironolactone on hippocampal dysfunction and cognitive deterioration in a CCH model.