Sigara içenlerde eritrositlerin lipid peroksidasyonuna duyarlılığı
  1. Tez No: 54890
  2. Yazar: CEMİL TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN ŞERMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışma sigara içimi ve sigara içim süresinin eritrositlerin antioksidan kapasitesi ve H2O2'e duyarlılığına etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Sigara içen ve içmeyen toplam 32 sağlıklı erkek birey çalışma kapsamına alındı. Sigara kullanan 16 birey sigara içim sürelerine göre kısa süre sigara içenler (5- 9 yıl) ve uzun süre içenler (5-22 yıl) olmak üzere iki gruba ayrıldılar, bu iki grubun fiziksel özellikleri dikkate alınarak her biri için kontrol grubu oluşturuldu. Bulgularımıza göre kısa süre sigara içenlerin eritrositlerinde SOD ve katalaz aktiviteleri ile total glutatyon ve serum MDA düzeyleri kontrol değerlerine göre önemli bir farklılık göstermedi (P>0.05). Ayrıca kısa süre sigara içenlerde eritrositlerin lipid peroksidasyonuna duyarlılığının kontrol grubu ile aynı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To determine the effects of cigarette smoking on the erythrocyte antioxidant status and susceptibility to lipid peroxidation 16 healthy male smokers and 16 healthy male non-smokers were studied. The cigarete smokers were divided into two grups as short-term smokers (STS) 38.8 years age and long-term smokers (LTS) 41.6 year age. STS and LTS had own controls who were non-smokers.