Farklı amaçlar için hazırlanan kompozitlerin ısıl analizi
Thermal analysis of composites prepared for different purposes
  1. Tez No: 548915
  2. Yazar: HASAN KAAN BERENT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda, hızla gelişen bilim ve teknoloji, polimer ve farklı amaçlar için hazırlanan kompozitlerin araştırılmasını ve kullanımını yaygınlaştırmıştır. Polimer esaslı kompozit malzemeler otomotiv, inşaat, elektronik, mobilya, medikal ve paketleme gibi farklı endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çağımızın gereği ve hızla gelişen üretim zincirinin bir halkası olarak, yüksek ısıl performans istenen uygulamalarda uygun malzeme tedarik edilmesi büyük önem taşımaktadır. Giderek artan bu ihtiyacı karşılayabilmek için daha etkin ısı transferi sağlayan malzemelere gereksinim duyulmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda, malzemelerin enerji verimliliği ve ısı transferini iyileştirme açısından çalışmalar hız kazanmaktadır. Bu sebeple, bu tür malzemeler üzerinde çalışılarak daha etkin bir ısı transferi sağlanıp, optimum enerji verimliliği hakkında veri elde edilmesi öngörülmektedir. Son yıllarda, ilgi çeken konulardan bir tanesi olan, polimer veya polimer esaslı kompozit malzemeler, diğer malzemelerle mukayese edildiğinde daha yüksek ısıl iletkenlik ve daha uygun fiziksel özelliklere sahip oldukları için ısıl verimi iyileştirmek amacıyla sektörde daha etken malzemeler olarak kullanımları düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında, yukarıda sayılan etkenler birlikte değerlendirildiğinde, %20-30-40-50-60 Polipropilen (PP), %20-30 Alçak yoğunluklu polietilen (AYPE) ve %20-30 yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bütün kompozitlerin kararlı rejim yöntemiyle ısı iletim katsayıları belirlenmiş ve sonuçlar literatürde bulunan seri, paralel, geometrik ortalama, Russel ve Maxwell metotlarıyla kıyaslanmıştır. Yapılan deneysel analizler sonucu kompozitlerin fiziksel özellikleri belirlenmiş ve Ansys R19 programında kompozitlerin termal analizleri yapılmıştır. Son olarak deneysel ve nümerik analiz sonuçları karşılaştırılmış ve üretilen kompozitler için kullanım alanları önerilmiştir. Temin edilen saf polipropilen malzemesinin 0.12 W/mK olan ısı iletim katsayısının, deney numuneleri arasında takviye fazı %60 olan polipropilen kompozitinde 0.054 W/mK değerine kadar kademeli olarak azaldığı gözlemlenmiştir. Takviye işlemi AYPE ve YYPE malzemeleri içinde uygulanmış ve elde edilen kompozitlerin aynı şekilde ısı iletim katsayıları belirlenmiştir. Deney sonuçlarından elde edilen verilere göre Ansys programında yapılan analizlerin, sonuçlarla uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Tez aşamasında yapılan bu çalışmaların, malzemelerin ısıl karakteristiklerinin belirlenmesi adına bilime, uygulamaya ve topluma yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapidly developing science and technology has led to increase in research and use of composites prepared for polymer and different purposes. Polymer-based composite materials are widely used in different industries such as automotive, construction, electronics, furniture, medical and packaging. As a necessity of our age and a part of rapidly developing production chain, it is of great importance to supply the appropriate material in the applications where high thermal performance is desired. As a necessity of our age and a ring of rapidly developing production chain, it has great importance to supply the appropriate material in the applications where high thermal performance is desired. More efficient heat transfer materials are needed in order to meet the increasing need. In the light of these developments, the studies in terms of improving energy efficiency and heat transfer of materials are accelerated. For this reason, it is aimed to obtain more effective heat transfer by working on such materials and to achieve data on optimum energy efficiency. In recent years, polymer or polymer based composite materials, which are one of the subjects of interest, are thought to be used as more active materials in the sector in order to improve thermal efficiency as they have higher thermal conductivity and more appropriate physical properties compared to other materials. In this study, %20-30-40-50-60 Polypropylene (PP), %20-30 Low Density Polyethylene (LDPE) and %20-30 High Density Polyethylene (HDPE) composite were produced. Heat conduction coefficients were determined by the steady - state process of all composites produced and the results were compared with the series, parallel, geometric mean, Russel and Maxwell methods in the literature. As a result of experimental analysis, the physical properties of composites were determined and thermal analyzes of composites were made in Ansys R19 program. Finally, the results of experimental and numerical analysis were compared with each other and the application areas were proposed for the composites. It has been observed that the heat conduction coefficient of the pure polypropylene material, which is 0.12 W/mK, was gradually decreased to 0.054 W/mK in the polypropylene composite with a reinforcement phase of 60% between the test samples. Reinforcement process was applied in LDPE and HDPE materials and heat conduction coefficients of composites were also determined. According to the data obtained from the experimental results, it was observed that the analyzes carried out in the Ansys program were consistent with the results. It is thought that these studies in the thesis stage will benefit to the science, the practice and the society in order to determine the thermal characteristics of the materials.