Karaciğer kitlelerinin tanı ve takibinde konvansiyonel MR bulgularının yanı sıra difüzyon ağırlıklı görüntülemenin rolü
The role of diffusion weighted imaging in diagnosis and follow-up of liver masses alongside conventional MRI findings
- Tez No: 548916
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK KUTSİ KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı MRG (manyetik rezonans görüntüleme)'de saptanan karaciğer lezyonlarının tanı ve takibinde kantitatif ADC (apperent diffusion coefficient) verilerinin etkinliğini araştırmaktadır. Gereç-Yöntem: Aralık 2014-2017 yılları arasında, karaciğerde solid ve/veya kistik lezyon saptanan 18 yaş ve üzeri 948 hastadan 524'ü çalışmaya dâhil edilmiştir. Tedavi takibinde olan 40 olgunun iki MRG'si, diğer her olgu için tek MRG ve her tetkikte bir lezyondan ölçüm yapılmıştır (564 tetkik; 564 ölçüm). 1,5 Tesla MRG cihazı ile edilen konvansiyonel sekanslarda lezyonun yeri, boyutu, kenar-sınır özellikleri, T1-T2 sinyali değerlendirilmiştir. Kantitatif ADC ölçümleri (minimum, maksimum, ortalama) ve lezyon kontrastlanma paterni lisanslı görüntü analiz yazılım programı aracılığıyla bulunmuştur. İstatistiksel analizde (SPSS 22. versiyon, MedCalc 18.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the efficiancy of quantitative ADC (apperent diffusion coefficient) data in the diagnosis and follow-up of liver lesions detected in MRI (magnetic resonance imaging). Material-Method: 524 out of 948 patients who had solid and/or cystic hepatic lesions detected in MRI between december 2014-2017 and aged 18 and over, were included in the study. One lesion was measured at each examination. Two MRIs of 40 patients who were under follow-up and one MRI for each another patient. (564 examinations; 564 measurements). The location, size, margin-border and T1-T2 signal characteristic of the lesion were evaluated with 1.5 Tesla MRI device. Quantitative ADC measurements (minimum, maximum, mean) and lesion enhancement pattern were identified through the licensed image analysis software program.